Není výjimkou, že vyučující na pedagogických fakultách odcházejí raději na střední školy. Za současných podmínek si tam mnohdy přijdou na lepší peníze než na univerzitě. „Vysoké školy mají problém zajistit dostatek kvalitních vyučujících. Je paradox, že naše snaha pomáhat regionálnímu školství nakonec dopadla tak, že jsou tam učitelé v některých případech lépe ohodnoceni než na vysokých školách,“ přiznala ministryně školství Kateřina Valachová pro Hospodářské noviny. Týká se to především níže zařazených pracovníků, jako jsou doktorandi či asistenti.
Jakub Fischer (vse.cz) |
V roce 2015 byl průměrný plat asistenta na vysoké škole 28 805 korun, ve stejném roce průměrný plat učitele střední školy vystoupal na 29 522 korun. Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer říká, že na to ministryni Valachovou už upozorňovali. „Podobně jsou na tom lékařské fakulty a i další typy vysokých škol, z kterých odcházejí zaměstnanci raději do firem, protože tam dostanou mnohem lepší plat,“ vysvětluje.
Celý text naleznete zde
12 komentářů:
Trochu mě ty průměrné platy nesedí.
Mateřské školy Základní školy Střední školy Vysoké školy
19 148 22 618 23 313 24 084
Zdroj: http://finance.idnes.cz/platy-ucitelu-a-jejich-odchody-ze-skol-dxa-/viteze.aspx?c=A160129_115640_viteze_sov
O rok dříve.
https://www.novinky.cz/veda-skoly/362252-nejnizsi-platy-mezi-kvalifikovanymi-profesionaly-maji-ucitele.html
"Specialisté ve vzdělávání, tedy hlavně učitelé, brali průměrně 28 338 korun hrubého včetně příplatků a odměn. Takové číslo je ale pro kantory základních a středních škol šokem – berou podstatně méně. Mezi učitele se totiž počítají také vysokoškolští kantoři, jejichž mzdy se odvíjejí v odlišných měřítkách a podle jiných pravidel než u ostatních. Ti celkovou statistiku výrazně ovlivňují.
Například průměrná mzda učitelů vysokých a vyšších odborných škol byla 43 062 korun, naproti tomu třeba pedagogové ze školek brali průměrně 22 982 hrubého.
Nutno dodat, že obecně na žádnou průměrnou mzdu dvě třetiny lidí nedosáhnou. Například učitel ZŠ má podle údajů ministerstva školství za loňský rok při nástupu tarifní plat 20 350 hrubého (bez příplatků a odměn).
Největší počet učitelů (30 070 z téměř 150 tisíc kantorů mateřských, základních a středních škol) bere tarifní plat 26 350 hrubého, a to mají všichni za sebou 27 a více let praxe. Nejvyšší metou je pak mzda 28 500, ale tu pobírají jen tři učitelé v zemi."
Předpokládám, že je to zdroj stejný, jako http://archiv.ihned.cz/c1-64540470-ucitele-jsou-nejhure-placenymi-vysokoskolaky-lekari-ci-urednici-berou-prumerne-o-deset-tisic-vic
Jak se počítaly? Jsou ty hodnoty srovnatelné?
Měl jsem nedávno slovní přestřelku s nějakým vševědem, oháněl se statistikou https://www.ispv.cz/, což je výběrové šetření. Když jsem mu argumentoval oficiální statistikou MŠMT, která vychází z reálných dat ze všech škol, označil ji za zfalšovanou... Tak jsem zkusil argumentovat tarify a pak reálnými daty z naší školy. Opět je označil za zfalšované. Tak jsem ho poslal tam, kam patří.
Pan předseda Rady VŠ má evidentní problém s matematickou gramotností.
Kam patřil? Do prdele?
Chlapi, co to tady plácáte?
Kvalifikovaný pedagog (ZŠ,SŠ) je zařazen do 12. tarifní třídy, která má od září 2016 sedm stupňů podle odpracovaných let:
1. 22620 do dvou let praxe
2. 23100 do 6 let
3. 24020 do 12 let
4. 25030 do 19 let
5. 26590 do 27 let
6. 28810 do 32 let
7. 29500 nad 32 let
Většina učitelů je už v 5. - 7. stupni, protože nás je nejvíce, mladé kantory moc neuvidíš, protože ve školství musíme vydržet od VŠ 41-42 let, než nastane důchodový věk!!!!!
Nemystifikujte se navzájem! Podívejte se na své výplatní lístky a na platové výměry, které jste na podzim podepisovali!
Jiná věc je, kdo z Vás dostal osobní ohodnocení, do kterého měly jít zbývající 2-3 % navýšení platů?
Na naší škole jsme v nadtarifu neviděli navíc ani korunu. A ony také přišly shora peníze pouze na pokrytí 5% navýšení tarifů, na nadtarify nepřišla ani kačka. Takže nevím jestli se ještě na nějaké další 3 % mám vůbec těšit, případně, zda se dá vůbec věřit oněm slibům na 130 % průměrného platu v roce 2020.
Souhlas s BP ohledně platových stupňů ve 12. platové třídě. Takhle to přece musíte mít všichni, automaticky to hlídá program Vaší účetní, personalistky nebo kdo vám dělá platy.
"Jiná věc je, kdo z Vás dostal osobní ohodnocení, do kterého měly jít zbývající 2-3 % navýšení platů?"
Je nějaký pokyn, který říká, že jste měli dostat osobní příplatek o 2-3 % vyšší? Překvapte mě.
S paní Adamovou tentokrát nemohu souhlasit. Peníze do "nadtarifu" určitě přišly, nenároková složka jsou z mého pohledu především odměny a osobně jsem dával na konci roku odměny všem PP v ZŠ v průměrné výši 21.846 Kč.
Takže v tom případě náš ředitel a ekonomka lžou, koneckonců není to poprvé.
"osobně jsem dával na konci roku odměny všem PP v ZŠ v průměrné výši 21.846 Kč" Přiznám se, že tomu nevěřím. Kolik procent průměrného ročního platu to je? Kde máte, prosím, poslední výroční zprávu?
"Přiznám se, že tomu nevěřím." S tím já nic neudělám. Odměny uděluji vždy po půlroce (červen, aby měli lepší průměr za dovolenou - průměr 8.923,-, listopad, aby měli na dárky a v prosinci zbytkovou našetřenou část, přece nebudu vracet státu). Máte pocit, že 30.000 za rok (de facto 13.plat) na učitele ZŠ nelze rozpustit?
"Kde máte, prosím, poslední výroční zprávu?"
Školský zákon nestanoví povinnost zveřejnění výroční zprávy způsobem umožňujícím dálkový přístup. (Výroční zprávu o hospodaření za rok 2015 Vám samozřejmě mohu zaslat)
No tak vezmu-li v úvahu, že náš ředitel má odměnu 30 000 Kč, zástupce a ekonomka po 20 000 Kč a my ostatní dole 3000 Kč dostanu se průměrnou čtvrtletní výši odměny cca 8 000 Kč taky.
Záleží na naplněnosti škol, na výši osobních ohodnocení, na hospodaření. Jsem sice na střední škole, ale odměny máme v průměru podobné.
Okomentovat