„ Představa, že se bez kontroly utrácejí státní peníze, je k smíchu. Používají se přesně podle toho, co je napsané v projektech, se kterými organizace peníze vysoutěží,“ říká ředitel společnosti Clověk v tísni Šimon Pánek v rozhovoru pro MF DNES.
V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:
Šimon Pánek (repro Česká televize) |
Dodáváme státu sociální služby, které si u nás objednává – stovky dětí díky tomu nekončí v dětských domovech, staráme se o lidi sociálně vyloučené, kteří by jinak zůstali státu na krku, vzděláváme. Jménem České republiky pomáháme v humanitárních krizích a podporujeme rozvoj vybraných zemí podle priorit české vlády. U nás se kontroluje každá koruna, stát má právo jít do poslední položky účetnictví. To se nedělá u veřejných zakázek na dálnice, tunely, velké stavby, IT systémy. Kdyby podnikatelský sektor byl kontrolován tak jako my, tak stát ušetří desítky miliard.
Jak vnímáte kritiku od části veřejnosti, která neziskový sektor podezírá z manipulace veřejným míněním? Například tvrdí, že mecenáši jako George Soros přes své neziskovky získávají politický vliv.
Máte na mysli kritiku na sociálních sítích, často nepodepsanou? Malou část lidí zajímají fakta, jen přebírají postoje jiných. Je to přílišnou urychleností doby, kdy není čas najít si podklady a víc o věcech přemýšlet. S tím souvisí i sociální sítě. Dřív něco napsat veřejně znamenalo dát všanc své jméno, svůj kredit, ručit za to.
Celý rozhovor naleznete v dnešním vydání MF DNES
3 komentářů:
Zvlášť když si některé svými vazbami na státní a krajské úředníky o to koledují.
Ale na poslední otázku Pánek neodpověděl. Beru to jako odpověď.
"Představa, že se bez kontroly utrácejí státní peníze, je k smíchu."
Pře vzpomínce na všechny tunely minulé a představě tunelů budoucích se opravdu trhám smíchy.
Okomentovat