Dvanáctého dubna zasednou všichni uchazeči o maturitní obory do lavic, aby napsali testy z češtiny a matematiky. Letos poprvé jsou pro všechny školy povinné přijímací zkoušky od státní organizace Cermat. Původně měly zajistit, aby školy na maturitní obory nebraly studenty, kteří je nezvládnou dokončit. Testy od Cermatu měly přijímání na střední školy sjednotit, nakonec to dopadlo jinak. Testy teď musí tvořit minimálně 60 procent přijímacího řízení, zbytek je na ředitelích. Informují Hospodářské noviny.
Výběrové školy většinou přidávají ještě vlastní požadavky. Pražské Gymnázium Jana Keplera připojí k testům z Cermatu zkoušku z všeobecného přehledu. Soukromé gymnázium PORG vyžaduje napsání eseje a testu z logiky, Gymnázium Altis si uchazeče pozve i na ústní pohovor. „Omezený časový limit a nervozita mohou způsobit, že se někomu test nepovede, i když není hloupý. Samotné přijímací zkoušky nemusí vytřídit ty nejlepší studenty,“ míní ředitelka školy Vladimíra Fišerová.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Ale to je hezké. Gymnázia, která si to mohou dovolit nastavují drsnější přijímačky než Cermat. Že by za to mohla povinná matematika a jazyk u maturit? Co chudáci žáci, kteří ty přijímačky neudělají dostatečně na úrovni? Budou muset na průmyslovky a v září přestoupit na gympl, který bude mít volné místo? No příští rok bude rozhodně zajímavý.
Okomentovat