„Děti vyrůstající v ústavní péči jsou kandidáty na sociální selhání. Nežijí totiž v reálném světě – v dětských domovech jsou zaopatření, někdo se o ně neustále stará. Mají oslabenou schopnost navazovat vztahy. Když se takový člověk ocitne ve skutečném světě naprosto sám, nemusí to skončit dobře,“ popisuje Kateřina Wojasová z neziskové organizace Chance 4 Children, která pomáhá mimo jiné sociálně znevýhodněným dětem. Reportáž přináší MF DNES.
Andrea Šafařík Fridmanská (vterinapote.cz) |
Neziskové organizace připomínají, že ústavní zařízení mají své limity. „O šest až osm dětí se stará a do školy je připravuje jeden denní vychovatel, doučování je často závislé na externí pomoci a financování,“ upozorňuje Andrea Šafařík Fridmanská, spolupředsedkyně neziskové organizace Vteřina poté. „Ovšem s tím se v posledních letech daří pracovat. Počet dětí s vysokoškolským vzděláním se mírně zvyšuje, i když pouze v řádu jednotek. V minulém školním roce navštěvovalo VŠ nebo VOŠ 69 mladých z dětských domovů, zatímco před pěti lety to bylo 61 studentů.“
Fridmanská dodává: „Před rokem a půl jsme přesvědčili Českou školní inspekci, aby dělala zevrubněji a častěji kontroly dětských domovů a aby mapovala vzdělávání dětí, které v nich probíhá. Hned v dalším školním roce navštívila pětkrát více ústavů, takže dnes máme mnohem lepší povědomí o tom, jak to v zařízeních vypadá a co je potřeba zlepšovat.“
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES
3 komentářů:
Mají, ale malou. Stejně jako sociálně znevýhodnění. Není to o chránění. Je to o nepodpoře. Množství podporovatelů převyšuje množství podporovaných a to často podporují jen slovně.
A nemyslím si, že to šablony změní. 150 Kč/h na doučování žáků ohrožených není nic motivačního při množství práce, kterou to bude obnášet. Tvůrci nemají pojem o pracnosti některých školských činností.
Třeba jsou děti z DD geneticky predisponováni k selhání.
TU - provokace, že!?
Všechny politické proklamace jsou jen "pindy z gyndy". Sociální bydlení? Nula. Chráněné bydlení? Skoro nula.Daňová úleva na postižené nebo lidí DD? Nula - skoro.
Pořád se jen nadává na DD.Ale oni dělají,co můžou. Dokonce si i někteří berou děti domů, dobrovolně, za své. Stát nepodporuje ani rodinu ani děti z děcáku. Nic. Jen mnoho lidí blbě žvaní a pakují se na všem tzv. neziskovky. Ty malinké většinou makají. Někdy zadarmo, ani neznáte jejich jména. Ty velké ? Škoda mluvit.
Okomentovat