Finsko zahájilo experiment se „základním příjmem“: Na silvestra oznámila finská správa sociálního zabezpečení náhodně vybraným dvěma tisícovkám nezaměstnaných, že budou místo podpory pobírat takzvaný základní příjem ve výši 560 eur. To je o zhruba 150 eur méně než průměrná finská podpora v nezaměstnanosti, na rozdíl od ní jim ale základní příjem zůstane, i když si práci najdou. Nebudou dokonce ani muset dokazovat, že si zaměstnání hledají. Částka jim bude vyplácena dva roky bez jakýchkoli dalších podmínek. Reportáž přináší týdeník Ekonom.
Marjukka Turunen (twitter.com) |
Na první pohled to vypadá absurdně: proč by měl stát dávat peníze lidem, kteří sami vydělávají, nebo těm, kteří práci neshánějí a raději pobírají dávky? Zastánci základního příjmu ale věří, že je to efektivnější a racionálnější systém než adresné a podmíněné sociální dávky. Někteří lidé se budou moci věnovat i takovým zaměstnáním, která by jejich rodiny bez základního příjmu neuživila – například v sociálních službách, v dobrovolnických organizacích nebo ve školství.
Celý text naleznete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom
3 komentářů:
Nevím, kde se objevilo tvrzení: "Někteří lidé se budou moci věnovat i takovým zaměstnáním, která by jejich rodiny bez základního příjmu neuživila – například v sociálních službách, v dobrovolnických organizacích nebo ve školství. "Našel jsem dva články Deutsche Welle k tématu, ale marně to hledám:
http://www.dw.com/en/finland-to-test-universal-basic-income-for-the-unemployed/a-36928824
http://morallowground.com/2017/01/03/finland-testing-universal-basic-income-for-select-unemployed/
Tady nejde o obecné uplatnění nepodmíněného základního příjmu rpo všechny - to by mohlo ovlivnit i profese jako sociální práce a školství. Ve Finsku zkoušejí daleko omezenější verzi: nepodmíněné sociální dávky pro vybranou skupinu nezaměstnaných. Předpoklad je takový, že přísné sledování nezaměstnaných je drahé a nepříliš efektivní.
Opět nechápu spojitost s naším školstvím....
Okomentovat