„Máme naprosto nefunkční systém občanského vzdělávání. Žáci a studenti se tak s ústavou a ústavními hodnotami seznamují naprosto nedostatečně; výuka toho nejdůležitějšího pro zralý občanský postoj probíhá na školách jen letem světem. Když se pak ptám maturantů u přijímaček na vysokou školu na jejich základní lidská práva, často nemají potuchy, na co se jich ptám. Myslím, že s reformou školství je potřeba začít právě zde,“ říká Daniel Kroupa v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.
Kroupa dodává:
Daniel Kroupa (FOTO: David Sedlecký) |
A v neposlední řadě je třeba změnit pohled na ekonomickou činnost. Ekonomický materialismus zcela zatemnil skutečnost, že blahobyt se rozvíjí podnikáním. A jak už jsem řekl, podstatou podnikavosti je tvořivost, a ta vzniká a kvete pouze v kulturním prostředí. Když přijdete mezi opravdu velké byznysmeny, jsou to lidé, kteří se baví o kultuře, o tom, co četli či viděli, a ne jen o kšeftech. Je příznačné, že si dnes mnozí lidé neumějí představit, že životní úspěch by se mohl odehrávat také v jiném, nemateriálním světě. V tomto stále zůstávají Marxovými zajatci.
Celý rozhovor naleznete zde
4 komentářů:
No, ptát se u přijímaček třeba na Pythagorovu větu nebo na ředění roztoků je podobně marné jako s těmi lidskými právy... Mj. i proto, že řada středoškoláků ví, že na nějakou VŠ se dostanou skoro vždy.
---
Kopání do občankářů tak trochu potěší, ale s panem Kroupou budu souhlasit v máločem. Inu, svět není jednorozměrný...
Učím od roku 1994 a rok co rok slyším pořád tu stejně pitomou mantru o nutnosti reformy školství. Spolu se Shakespearovým lyrickým hrdinou sonetu 66 proto dím "Tired with all these, for restull death I cry". A tak vám, nemilí politici, minulí i současní, píšu - strčte si své řeči o reformě školství tam, kde záda ztrácejí své slušné jméno, protože jste to vy, kdo nese vinu za bídu českého vzdělávání. Vaše neschopnost koncepčního myšlení, přijímání nedomyšlených rozhodnutí a zákoných norem, vaše zkreslování skutečnosti a neochota naslouchat učitelům z praxe a řešit opravdové problémy školství - to je nejzákladnější příčina současného marasmu, v němž se my praktici brodíme. Zreformujte nejprve sebe a teprve pak přijďte za námi.
Já mám trošku obavy, že znalost lidských práv nikoho neuživí, tak nevím, proč by reforma školství měla začínat zrovna u nich. A problémem je, že jsme neustálými reformami naše školství za posledních 25 let spíše deformovali. A jsem zvědavá, kdo a kdy to bude jednou dávat celé do pořádku.
"podstatou podnikavosti je tvořivost, a ta vzniká a kvete pouze v kulturním prostředí"
O tom už psal třeba Ch. Dickens.
Okomentovat