„Dnes do školství nastupují prostě srdcaři, kteří dopředu vědí, že tam budou mít mizerné peníze. Proto tam dvě třetiny absolventů pedagogických fakult nenastupují,“ říká v reportáži deníku Právo učitel a ředitel základní školy Miroslav Hřebecký.
Miroslav Hřebecký (eduin.cz) |
Jeho slova potvrzuje i národní koordinátor výzkumu PISA Radek Blažek. „Pro Českou republiku je typické dlouhodobé podfinancování vzdělávacího systému. Ale z dat vyplývá, že i navzdory tomu čeští učitelé dokážou poskytnout žákům kvalitní vzdělání,“ uvedl.
„U těch zemí, které jsou na špici, jsou patrné faktory, na které sami klademe důraz. Opakovaně se dává důraz na finanční zdroje, tedy na výdaje na vzdělávání, a zejména na platy učitelů. Ty nesmějí podkročit určitou kritickou mez, což se bohužel v ČR stalo,“ dodává náměstek ministryně školství Stanislav Štech.
Štech zároveň připustil, že značný dluh má ČR v případě přípravy a vzdělání pedagogů. Stát proto hodlá lépe financovat pedagogické fakulty a zdokonalit výuku budoucích kantorů. Za nejslabší článek českého systému označil další vzdělávání pedagogů.
Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo
4 komentářů:
financování na třídu jsme to měli před 89
A co kdyby ty zbývající dvě třetiny byly taky srdcaři? Mohou vůbec kam nastoupit?
Další zdělávání... To je doména vzdělávacího byznysu a neiskovek. O tom pseudoaudit EDUinu mlčí.
Asi nekoho urazim.
Cesti ucitele jsou casto za pitomce a dopredu se s tim pocita na nejvyssich urovnich. Kdybych byla moucha, asi bych tam nahore slysela:" Hele, klidne ten zakon tam dame. Voni budou ve sborovnach chvili mrmlat, ale pak pujdou a zase budou mlcky makat do roztrhani tela. Ze bude stavka nebo hromadne protesty? Neeeee, oni si neberou deti jako rukojmi. To vime dopredu, pocita se s tim."
Okomentovat