Angličtí psychologové Christopher Boyle a Kathy McKay nedávno v prestižním vědeckém časopise Lancet Psychiatry doporučili rodičům odhalit dětem, že Ježíšek ve skutečnosti neexistuje. Kouzelná lež, které se generace otců a matek tradičně dopouštějí, prý páchá víc škody než užitku. „Vánoční dilema“ připomíná Petr Třešňák v týdeníku Respekt.
Třešňák připomíná výzkumy, které ukazují, že už malé děti dokážou rozlišovat mezi „pohádkovým“ a „skutečným“ světem. „Už ve třech letech obvykle dobře chápou, že pohádkové postavy, strašidla nebo třeba čarodějný učeň Harry Potter reální nejsou. Jakmile však nadpřirozená postava dokáže aktivně proniknout do jejich skutečného světa, má v dětských myslích vyhráno.“
A to je právě případ Ježíška – ten podává opakovaně důkaz své existence tím, že ve smluvený čas dodá na sjednané místo dárky. Z nichž část byla navíc předem objednána. „Americké výzkumy pak ukazují, že v existenci Santa Clause věří většina dětí ještě v sedmi letech, a třetina dokonce i v devíti.“
A v tom je podle psychologů velké riziko: „Všechny děti nakonec zjistí, že jim bylo dlouhá léta soustavně lháno, a budou uvažovat, jaké další lži jim říkali,“ vysvětlují Boyle a McKay. „Pokud jsou rodiče schopní lhát o něčem tak speciálním a kouzelném, jak mohou být nadále důvěryhodnými strážci moudrosti a pravdy?“
Celý text naleznete v aktuálním vydání týdeníku Respekt
3 komentářů:
Omlouvám se za nevánoční - To je ale vůl!!!!!
To je Respekt, paní Karvaiová... Mezi Čápovou a Feřteka to tak nějak zapadne.
---
K tomu předposlednímu odstavci:
„Americké výzkumy pak ukazují, že v existenci Santa Clause věří většina dětí ještě v sedmi letech, a třetina dokonce i v devíti.“
...k tomu bych měl svůj univerzální dotaz - a to je dobře nebo špatně? A proč?
K tomu úplnému konci:
„Všechny děti nakonec zjistí, že jim bylo dlouhá léta soustavně lháno, a budou uvažovat, jaké další lži jim říkali,“ vysvětlují Boyle a McKay. „Pokud jsou rodiče schopní lhát o něčem tak speciálním a kouzelném, jak mohou být nadále důvěryhodnými strážci moudrosti a pravdy?“
Není toto právě skvělý základ pro rozvoj toho tolik adorovaného kritického myšlení?
O tom, že jiné autority lžou v jiných - důležitějších - věcech se rozepisovat asi nemá smysl...
Okomentovat