ČTK shrnuje hlavní novinky a plány, které čekají školství v příštím roce. Na jaře se poprvé plošně uskuteční jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Všichni uchazeči o studium maturitních oborů budou muset napsat testy z matematiky a českého jazyka, které připraví a vyhodnotí Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).
Později než dosud se budou konat zápisy dětí do 1. ročníku základních škol. Z období o 15. ledna do 15. února se přesouvají na celý měsíc duben.
Ze školních bufetů a automatů pro žáky ve věku povinné školní docházky v lednu musejí zmizet nezdravé potraviny a nápoje.
Změna letos čeká také maturanty. Slohové práce z českého jazyka se po třech letech, kdy je známkovali učitelé na školách, budou znovu hodnotit centrálně.
Sněmovna a následně případně Senát a prezident se budou zabývat reformou financování škol, která by měla změnit současný systém rozdělování peněz podle počtu žáků na financování podle odučených hodin.
Projednávat se bude také návrh kariérního řádu učitelů.
Na jaro ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) plánuje vyjednávání o růstu učitelských platů v dalších letech a obecně zvyšování objemu peněz na vzdělávání. Chtěla by, aby se učitelské platy do roku 2020 zvýšily na 130 procent průměrné mzdy v Česku, tedy asi 40.000 korun.
Na sport bude místo šesti miliard naplánovaných na rok 2017 žádat minimálně 7,5 miliardy korun.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Ze základek zmizí nezdravé potraviny, ale i tytéž nezdravé potraviny si středoškoláci statečně vybojovali. Smysluplné rozhodnutí a hodné naší kakánie.
Okomentovat