O tom, jaké změny potřebuje Akademie věd a česká věda, o osudu vědeckých center, která stála miliardy korun z evropských fondů řízených MŠMT nebo o diskriminaci žen mluví v rozhovoru pro časopis Vesmír nově zvolená předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:
Eva Zažímalová (avcr.cz) |
Doposud, ani během studií ani během vědecké kariéry, jsem se nikdy s žádnou přímou diskriminací, coby žena, nesetkala. Tím nechci říct, že znevýhodnění žen kolem sebe občas nepozoruji. Na to, co s tím, není jednoduchý recept. Ženy jsou nastavené jinak než muži, i z hlediska jejich biologické funkce. Většinou jsou méně sebevědomé, méně průbojné, rodina a děti jsou pro ně významnější než pro muže, a už tím jsou v dnešní společnosti, která je zaměřená na úspěch, výkon a kariérní růst, vyzbrojené méně. Zase jsou ale většinou houževnatější, umějí si lépe zorganizovat čas, jsou pečlivější, dotahují skvělé ideje mužů do konce. Proto jsem vždy zastávala názor, že nejlepší práci mohou odvádět smíšené týmy.
Často se mluví o budoucnosti nově vybudovaných vědeckých center. O tom, že mnohé budou muset padnout.
Pokud se bude ekonomika dobře rozvíjet a budou k dispozici nějaké peníze, pak si myslím, že asi ne všechna, ale větší část center v nějaké podobě přežije. Ten program bohužel nebyl domyšlený; až skončí období udržitelnosti, což bude zhruba za čtyři roky, čeká nás velká neznámá, bude nutné najít pro ta centra nějakou optimální formu existence. Některá se zdají být životaschopná, některá mají problém. Uvidíme. Je jisté, že tady zafunguje přirozená selekce.
Je tedy možné jasně říct, že se tu promrhaly zbytečně velké peníze?
Celá ta výzva měla být lépe připravena, především domyšlena do konce, a to jak na straně ministerstva školství, tak na straně těch, kteří se o peníze ucházeli
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
Proc by nekdo neco promyslel. Takhle se prece da lepe ulejvat penize do soukromych kapes.
Okomentovat