Akademický sněm dnes zvolil předsedkyní Akademie věd jednašedesátiletou vědkyni Evu Zažímalovou. Vedení největší výzkumné instituce v ČR by se měla ujmout v březnu příštího roku, volbu musí ještě schválit vláda a do funkce ji jmenuje prezident republiky. Zažímalová by Akademii věd měla vést do roku 2021. Bude teprve druhou ženou, která stane v čele této instituce. O jejím zvolení informuje ČTK.
Eva Zažímalová (avcr.cz) |
Výdaje státu na provoz výzkumných institucí dlouhodobě stagnují, tvoří 50 procent celkových výdajů státního rozpočtu na výzkum. To podle končícího předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše nestačí, zahraniční praxe podle něj říká, že by měl stát optimálně přispívat až 70 procenty. Vláda by měla tuto nevyhovující situaci zlepšit, ohrožuje totiž kvalitu a efektivitu výzkumu, řekl Drahoš na dnešním zasedání akademického sněmu.
Podle Zažímalové vychází provoz Akademie věd stát velmi levně, přitom je to instituce, která produkuje hodně znalostí a vytváří potenciál pro rozvoj ekonomiky. „Čtyřapůlmiliardový roční příspěvek od státu akademikům lze srovnat se stavbou pouhých deseti kilometrů dálnice. Vědci by měli dostávat více peněz, pokud má být výzkum stále kvalitní," řekla.
Zvyšování rozpočtu pro AV ČR, jeho efektivní využívání a motivování nadaných vědců získávat prestižní zahraniční granty proto považuje Zažímalová za jeden ze svých cílů.
Citované texty naleznete zde a zde
3 komentářů:
U vědeckého výzkumu rozlišujeme zpravidla výzkum základní a výzkum aplikovaný. Bez vědy a výzkumu nemůže dobře fungovat technický vývoj, výrobní inovace a z nich plynoucí konkurenceschopnost národního hospodářství. Triáda pojmů Věda - technika - Výroba (společenská praxe) je analogická triádě pojmů Výzkum - Vývoj - Inovace. Začíná se s tím ve škole a pokračuje to v praxi. Školy nelze rozumně oddělit od těchto dvou pojmových triád.
Věda je majetkem všech - vědecké objevy nelze chránit a je nutné je znát a docházet k nim. Výsledky vývoje a inovace z nich pocházející je naopak velmi nutné umět co nejlépe chránit, využívat a prodávat. Stát to musí umět zařídit od škol až po tu praxi. Jinak on a tím občané ČR spláčou nad výdělkem.
Povídejte a pište to ale hluchým a slepým. Třeba těm v MŠMT a Vládě a Parlamentu ČR...
J.Týř
No, myslím, že stát ročně nestaví dálnic moc víc než těch deset kilometrů (resp. staví jich řádově desítky kilometrů). A krom AV tu je asi tak šestkrát tolik (v korunách) hladových krků, které taky jakože dělají vědu a výzkum.
A asi se nedá říct, že by ten základní výzkum (nebo i ten aplikovaný v českém provedení) přinášel společnosti výrazně vyšší hodnoty než třeba existence dobré silniční sítě. A to včetně třeba mé metody na počítání povrchového napětí Lennard-Jonesovské tekutiny metodou Monte Carlo...
---
Asi bych byl radši, kdyby paní předsedkyně in spe či pan předseda mluvili/y o těch opravdu důležitých (systémových) problémech v našem veřejném výzkumu. Srovnávání procent je feřtekovština... Ta dobře zní v médiích, ale jinak je na nic...
Obávám se, aby pan Bělobrádek "nesrovnal s tou svojí motorovou pilou pojmy VTV, VVI, VŠ, AV a školství ČR do příliš rovné EU dotační latě". :)))
Okomentovat