"Děti jsou moc tlusté a málo se hýbou. To je špatné a politikům se to nelíbí. Jenže místo aktivního přístupu s důrazem na výsledky zvolí obvyklé alibistické „řešení“ a tím je pamlsková vyhláška," píše komentátor Lidových novin Martin Zvěřina.
Martin Zvěřina (lidovky.cz) |
Jediná věc, se kterou tahle vyhláška nemá nic společného, jsou stravovací návyky dětí.
Že vyhlášku kritizuje potravinářská komora, je pochopitelné, hájí své obchodní zájmy. Ale ředitelé škol žádné obchodní zájmy nemají, ti kritizují, protože vědí, jak se žáci zachovají. A tak je zřejmé, že bagety z bufetu budou nahrazené jinými z obchodu za rohem, stejně jako brambůrky či přeslazené limonády. Děti, které byly uvyklé a měly peníze na to, aby si tyhle tovary kupovaly, nepřestanou.
Je tohle cílem ministerské vyhlášky? Asi ano, patříte-li k politickým trubcům, kteří se tak rádi chlubí tím, že vše řeší zákazy a nařízení, tak bezpochyby. Ministři zdravotnictví a školství sami sobě namlouvají, že děti si místo koly z automatu koupí v konzumu za rohem neslazenou minerálku, a ještě si při tom zaběhají. Svatá prostoto.
Celý komentář naleznete v dnešním vydání Lidových novin
2 komentářů:
Bez ohledu na "podařenost" pamlskové vyhlášky bych nerozporoval fakt, že prodávat čipsy a podobné blbosti přímo ve škole dobré není. Kdo takový bufet ve škole má/měl, tak zřejmě potvrdí, že tvrzení "děti si to koupí stejně jinde" není zcela pravdivé.
V mnoha případech prostě nekoupí. Odpozorováno na vlastní oči za situace, kdy buffet u nás asi dva roky není vůbec a předtím asi dva roky byl.
U nás spolek rodičů již před lety prosadil, aby se v bufetu na ZŠ dětem neprodávaly nápoje s kofeinem a chipsy. Žádná vyhláška potřeba nebyla. Ministerstvo školství by se mělo věnovat zásadnějším věcem (změna RVP, snížení byrokracie, razantní zvýšení mezd učitelů ...) a ne tomu, co školy zvládnou i bez něj.
Okomentovat