Pedagogové nejsou zodpovědní jen za to, co své žáky naučí, ale i za to, že děti přežijí školu ve zdraví. Podle zjištění České školní inspekce bylo ve školním roce 2013/14 evidováno přes 31 tisíc záznamů o úrazech, z toho dva byly smrtelné. V následujícím školním roce počet nahlášených úrazů vzrostl – přesáhl 40 tisíc. Nejvíc se jich stává v hodinách tělocviku, čtvrtina o přestávkách na základních školách.
„Není reálné, aby dozorující učitel dokonale obsáhl chodbu s několika třídami, strávil tam úplně celou přestávku a se zvoněním stál na stupínku ve třídě, kde učí a která je třeba v jiném patře, ne-li křídle,“ tvrdí soudní znalkyně Libuše Černá.
Ve skutečnosti je předpisů, které se týkají bezpečnosti ve školách, daleko víc a málokdo by chtěl být v kůži ředitele, který se v nich musí vyznat. I proto teď na ministerstvu školství vzniká nová vyhláška. „Aby byly bezpečnostní předpisy ve školách a školských zařízeních centralizovány v jednom závazném právním předpisu,“ zdůvodňuje záměr tiskové oddělení ministerstva. Jestli připravovaná vyhláška přinese do škol nějaké zásadní změny, však zatím informovat nechce. Uspořádají prý tiskovou konferenci, až bude všechno hotové.
A jak je to s pokusy v chemii? Ředitel Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček potvrzuje, že i studenti mladší osmnácti let smějí pracovat s chemickými látkami, i když ne se všemi. Podle něj pracuje v současné době meziresortní skupina expertů, jež má stanovit, s kterými látkami smějí žáci přijít do styku. „Ale trochu se toho obávám. Z toho, co vím, to vypadá, že je komise dost odříznutá od praxe. Řeší věci, které už se dávno nepoužívají, a jako by neměla přehled, co je pro kvalitní výuku opravdu nezbytné,“ dodává.
Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin
1 komentářů:
Maltský způsob a nadpis se stane zbytečným. Větší legislativní úsilí vrácení odpovědnosti za chování a jednání žáka na zákonné zástupce a je samotné by se nám 100x vrátilo.
Okomentovat