Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček v rozhovoru pro Právo popsal, že v posledních letech přibývá neformálních stížností kvůli muslimským studentům. Podle něj žádají po školách nepřijatelné podmínky a bude jich přibývat. Školství by se podle něj proti tomu mělo postavit.
V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:
Stanislav Křeček (ochrance.cz) |
Samozřejmě. Setkáváme se s tím už od té doby, kdy náš úřad řešil problémy s muslimskými šátky ve zdravotnické škole na Praze 10. K tomu došlo před třemi lety. Mám signály od rodičů, že to jsou požadavky na výuku dějepisu, nebo aby nebyly dějiny vyučovány, aby děti nebyly obtěžovány výukou o věrozvěstech. Ale že bych přímo řešil nějakou konkrétní stížnost, s tím jsme se netkali.
Co s takovými stížnostmi děláte?
Odpověděli jsme rodičům, že to je nepřijatelné. Sdělili jsme jim, že to nesmí připustit, a aby to řešili s vedením školy. Oficiálně požadavek na ochranu práv na nás nebyl.
Kolik takových stížností už jste řešil?
Není to ojedinělé a zdá se, že toho bude přibývat.
Celý rozhovor naleznete zde
3 komentářů:
Požadavky různých výjimek a úlev českých rodičů nebo žáků vůči školám rok od roku rostou. Jsou podporováni mnoha hlasy třeba z novin a časopisů. Časté jsou stížnosti na to, že škola žáky obtěžuje nevhodným učivem. Je zcela logické, že za těchto okolností můžem očekávat i požadavky muslimů. Pan Křeček má pravdu.
Zde na okrese se řešil případ, kdy rodiče dvou dětí (dívka a chlapec) si nepřáli aby: dívka chodila na tělocvik s chlapci, byla zahalená od hlavy až k patě, ob děti nechodili na výtvarku (prý nesmí ztvárňovat tváře a zvířata) a u chlapce v páté už začíná být problém třída společně s děvčaty. Zatím jim bylo doporučeno buď setrvat za našich českých podmínek nebo odjet do muslimské země. Jak to bude s dalším nátlakem?
"Zatím jim bylo doporučeno buď setrvat za našich českých podmínek nebo odjet do muslimské země."
Cože, taková diskriminace? A jak to dopadlo?
Okomentovat