„K šikaně jsem dostal několik dotazů a stížností, dokonce i závažných. Jsou mezi nimi i bossing a mobbing, tedy problematické vztahy mezi učiteli. A také nedobré vztahy mezi učiteli a rodiči a mezi rodiči a vedením školy,“ říká v rozhovoru pro deník Právo školský ombudsman Ladislav Hrzal.
V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:
Ladislav Hrzal (msmt.cz) |
Jednoduše řečeno, jeden na druhého donáší. Třeba se vytvoří skupinka učitelů zaměřená proti jednomu dvěma kantorům, kteří nejsou v kolektivu oblíbení, a dávají jim to různým způsobem najevo. Chodí třeba za ředitelem a říkají, jak a proč něco dělají špatně.
Jde o spory na profesní úrovni, anebo jsou osobního charakteru?
Nikdo vám neřekne, že kolegu nebo kolegyni nemá rád, protože se mu nelíbí. Spíš řekne, že se mu zdá, že špatně učí, nemá řádně vyplněnou třídní knihu, není pořádně smazaná tabule po jejích hodinách, nechává ve třídě nepořádek, nedrží dozory na chodbě, křičí na žáky atd. A třeba to ani není pravda.
Jak ředitelé mohou ztrpčovat život učitelům?
Asi jako každý šéf. Třeba tím, že někoho víc kontrolují, každou maličkost mu přísně vytknou, jsou neustále nespokojeni s tím, jaké má výkony a výsledky, neoblíbení mohou dostávat víc úkolů, dozorů... Je například velmi jednoduché vzít hned po hodině třídní knihu a ptát se, jak to, že není řádně vyplněná. A hned je z toho velký průšvih. Myslím si, že tohle, co jsem teď popsal, je bossing, tedy šikana. Jenomže se těžko prokazuje, a navíc ředitel nebo ředitelka neporušuje žádný předpis nebo zákon.
Obracejí se na vás někdy i děti?
Děti zatím ne, ale středoškoláci, kteří si především stěžují na výsledky maturit.
Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo
2 komentářů:
Bossing a mobing. To mezi učiteli? Ředitel přece není prostý učitel!!!
Taky by bylo vhodné rozlišit učitelé a učitelky!!!
Okomentovat