„Při budování velestaveb pro případ nějakých mistrovství nám může být nedostižným odstrašujícím příkladem Sazka neblahé paměti. Tu výstavba megalomanské budovy zadlužila a přivedla k bankrotu, čímž byl pro český sport zlikvidován dlouhodobý a udržitelný zdroj příjmů... Jak sportovní svazy s penězi od státu hospodaří? A kdo je kontroluje? Ministerstvu školství, které patronovalo jeden z největších tunelů na veřejné rozpočty – Internet do škol, zjevně pro takovou práci schází kompetence,“ píše v komentáři v Lidových novinách Martin Zvěřina. Komentář doplňuje zprávu o chystaných obřích investicích do sportu.
Celkem má jít o více než 60 miliard korun a spory se vedou zejména o cca čtyřech miliardách, které mají přitéct i do velkých zavedených sportovních středisek jako je to v Nymburku nebo v Prostějově, která nejsou majetkem státu.
Kritici namítají, že návrh je jen dalším příkladem toho, že stát nemá v oblasti podpory sportu žádnou dlouhodobou koncepci. „Koncepce je v zásadním rozporu s novelou zákona o podpoře sportu, kde jsou jednoznačně stanovené priority státní politiky: podpora sportu dětí a mládeže a jejich trenérů a podpora sportovních reprezentantů České republiky,“ řekl LN poslanec a předseda podvýboru pro mládež a sport Jiří Holeček (ANO).
A deník cituje také bývalého šéfa marketingu českého fotbalu Davida Duška: „Současná vládní koncepce je o investicích do sportovišť, která jsou z 99 procent určena pro profesionální sportovce. Peníze by naopak měly jít do sportovní infrastruktury vlastněné státem až na úroveň obcí – aby mohly sportovat děti na amatérské úrovni a každodenní bázi. A ne, že budou muset někam dojíždět,“ říká Dušek.
Citované texty naleznete zde a v dnešním vydání Lidových novin
0 komentářů:
Okomentovat