Poslanci budou ve třetím čtení hlasovat o novele autorského zákona a mezi desítkami pozměňovacích návrhů, s nimiž novela dorazí do Sněmovny, se jich několik může týkat i škol a univerzitních nebo vědeckých knihoven. Na programu je hlasování už tento týden.
„Zpoplatnění kopírek ve školách je zcela nepřijatelné a skandální,“ vyjádřila se na adresu této poslanecké iniciativy ministryně školství Kateřina Valachová.
Jedním z návrhů je totiž povinná paušální platba za každou kopírku umístěnou ve veřejném prostoru. Přechod na paušál tak, jak to předpokládá poslanecký návrh, může podstatně zvýšit ceny, které se za kopírování účtují.
Irena Holcová (advocate.cz) |
Různým způsobem se například bude zákon dívat na promítání filmu dětem ve škole. „Když to bude v rámci vyučování a film bude použit k výuce, je to v pořádku. Pokud by učitel pouštěl ve škole film, aby děti ve volné hodině nezlobily, už je to problém,“ říká Holcová.
Problematické je a i po přijetí novely autorského zákona zůstane například využívání autorským zákonem chráněných děl v rámci e-learningu. „Je to otázka výkladu, co se rozumí tím, že dílo bylo využito v rámci vyučování. Vyřešená není nejen u nás, ale ani v Evropě,“ vysvětluje Holcová.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES
9 komentářů:
Možná by měl podražit i parlamentní bufík. A dorazit ho pamlskovou vyhláškou.
A čůrat budeme zadarmo?
Když platit, tak platit.
Učitelům by měly organizace platit za autorská práva - za kopírování jejich vzdělácvacích materiálů a písemek.
Ano , platit za všechny podklady pro sociálku, policii, soudy,a další instituce. Za razítko 300,- jako doktor.
Piráti, na zteč! MŠMT máte po boku.:)))
Pozor - genderově nevyvážený příspěvek:
"A čůrat budeme zadarmo?"
Jak kdo paní Karvaiová. My co máme nástroj umožňující např. ve sněhu stvořit logo chráněné autorským zákonem, můžeme být preventivně zdaněni.
Vy co nemáte takový nástroj a možnosti kresby jsou omezené, zřejmě zdaněny nebudete.
I když (https://goo.gl/leIWUQ), jeden nikdy neví...
No já nestačím zírat, na čem všem se ještě budou chtít napakovat.
Autorský zákon vznikl vcelku logicky proto, aby chránil autora duševního díla. Tak například spisovatel napsal knížku, a chtěl aby se mu jeho práce zaplatila. Proti pod svým jménem vydal. A aby se nenašel nějaký vyčůránek, který by tu samou knížku vydal pod svým jménem, tak přišel na svět autorský zákon, který v tom okamžiku zcela jistě každý z nás chápeme. Podobně je to s autorstvím obrazů, soch, písniček, básniček, fotografií, prostě všeho, co by mohl paskřivec napodobit a vydělávat na tom.
Tak a teď to hlavní. To, co se dnes děje, není ani náhodou to, k čemu byl autorský zákon stvořen. je to jeho pravý opak. Našli se hejskové, kteří vymysleli, jak si na tom všem namastit kapsu. A to prosím hodně. Žádné autory nechrání, jenom berou a berou. To, že jim to prochází a stále mají málo a mlaskají dál, to je jen obrázek v jakém nikým neřízeném a bezprávním státě vlastně žijeme.
A propóó už jste platili vydřidušky poplatek třeba 2 000 Kč za kontrolu, jestli nemáte děravý rošt u kamen?
Podívejte Anonymní-
já jsem malá,ale šikovná. A navíc jsem dělala v mládí společenské tance, takže byste se asi divil!
Okomentovat