"Průměrná mzda, jak byla zjištěna za období 2011 až 2015 na vysokých školách, je 41.800 korun. U odborných asistentů na pedagogických fakultách ty nejnižší částky jsou ale pouhopouhých 25.000 korun," uvedla podle ČTK ministryně školství Kateřina Valachová na dnešním slavnostním zahájení akademického roku. Výdělky pedagogů připravujících budoucí učitele považuje za nepřijatelné.
Kateřina Valachová (vláda.cz) |
Valachová také uvedla, že vláda chce posílit mezinárodní spolupráci univerzit se zeměmi mimo EU, tedy například se státy v Severní a Jižní Americe nebo Asii. Ministerstvo školství do konce roku vytvoří koncepci.
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
Výdělky na všech typech škol jsou nepřijatelné ................
pokud si chce brát ministryně někde mustr či lépe inspiraci mimo eu ,tak na základní a střední školství bych doporučoval švýcarsko a na vysoké rusko,v samotné eu není nic inspirativního
Pro mne bylo p 4 roky na technice přijatelných ještě o 6 tyček méně... Ale uznávám, že jsem celkem divný. Nepřijatelné to začalo být v okamžiku jednoročního prodlužování smlouvy.
Cituplná slova pí Valachové by mi to tehdy lépe snášet asi nepomohla. Ať víc mlčí...
---
Jinak jak jsem psal onehdy - VŠ mají autonomii a platové výměry tam schvaluje akademický senát.
Takže než se nějak složitě v tom vrtat, by bylo možná lepší vyčlenit vzdělávání učitelů z VŠ a transformovat PdF v profesní školy. Nemusel by se dělat kontroverzní kariérní řád, mohla by se nějak sladit aprobovanost s realitou a možná i ten pedagogický výzkum by mohl pak k něčemu být.
Platy na VŠ, snad s výjimkou platů vysokoškolských profesorů, jsou tak hrozné, že tam může vydržet jenom ten, kdo má možnost přivýdělku, nebo důchod.
Vyčlenit vzdělávání učitelů z VŠ by bylo silně kontraproduktivní, protože pak už by učitele nikdo nepovažoval za vysokoškolsky vzdělané odborníky.
Myslel jsem z VŠ spravovaných podle současného VŠ zákona se samosprávou a svobodou výzkumu a výuky (protože pokud dnešní PdF řekneme, ať budoucí učitelé praxují třeba 3x déle nebo ať vyprodukují 20 fyzikářů ročně místo 150 volnočasových pedagogů, tak se buď zašprajcují, že akademická svoboda blabla, a nebo si ty fyzikáře nechají zaplatit 3x a tito stejně po škole půjdou většinou jinam).
Pětiletá forma studia by samozřejmě zůstala. Akorát by byly řízeny jiným zákonem (podobně jako dnes VAAZ nebo Policejní akademie).
Padagogické instituty jsme tu už měli a hrubě se to neosvědčilo.
Ostatně budoucí učitele vzdělávají i jiné školy než pedagogické faklulty, např. VŠCHT, některé fakulty ČVUT, FFUK a další.
Okomentovat