Početné ročníky dětí jsou sice vítány, ale ve vzdělávacím systému jsou bity. Nejdříve pro ně nebylo místo ve školkách, teď se ve školách tísní po třiceti, a to mnohdy už od první třídy. Učitelé pak mají oči navrch hlavy, protože výuka vázne. Ale blýská se na lepší časy.
Z článku Jiřího Macha v Novinky.cz vybíráme:
Reforma, kterou už posuzují poslanci ve výborech, má změnit dosavadní praxi, kdy školy dostávaly peníze podle počtu žáků. Čím víc žáků, tím víc peněz, a tak se školy o žáky přetahovaly, aby mohly zaplatit učitele. Kde žáci chyběli, čelili ředitelé existenčním problémům.
Nově by se finance měly rozdělovat podle počtu odučených hodin. Takže školy by se neměly bát zřizovat třídy o menších počtech žáků. „S novou koncepcí financování školství můžeme souhlasit. Stát si zadal zakázku, co má dítě dostat v souvislosti s rámcovými vzdělávacími programy, a na to se bude vázat finanční hodnocení,“ řekla Právu místopředsedkyně školských odborů Jitka Seidlová.
Spodní hranice na zaplnění třídy v běžné škole, kterou zákon povoluje, je 17 žáků. „To nikdo neufinancuje, i když představa, že bych v takové třídě učila, je hezká. Tomu bychom tleskali a fandili,“ zasnila se Seidlová.
2 komentářů:
Představa, že mezi 30 prvňáčky bude i několik žáků se speciálními vzdělávacími potřebami mi připadá dost děsivá.Výuku v takové škole bych asi nezvládla.
Třicet prňáčků bych nedal, ani kdyby byli zlatí.
Okomentovat