V dnešní době stále více pracujeme na dálku, spolupracujeme s lidmi v různých částech světa, a tak se i náš způsob komunikace a spolupráce proměňuje [1]. V tomto propojeném světě panují odlišná pravidla než ta, která známe z fyzického světa. Mým cílem není obsáhle popisovat všechny odlišnosti a zákonitosti, ale ráda bych se zaměřila na ty z mého úhlu pohledu nejdůležitější.
Jak poznáváme?
Vzhledem k tomu, že jako učitelé pracujeme s dětmi, není pro nás žádným překvapením, že se každý učí jiným způsobem, různou rychlostí a s využitím odlišných pomůcek [2]. Uvědomění si nastavení svého mozku nám pomůže při práci s dalšími lidmi. Za každou větou a činem je nějaké pozadí, které nás dovedlo tam, kde jsme. Hlubší pohled a pochopení procesů našeho myšlení nám pomůže k sebezdokonalování – ke zlepšení v práci, komunikaci s druhými, při plánování a srovnání životních priorit. Vždy je dobré se zastavit a podívat se na své jednání s odstupem.Kritické myšlení
Toto zprofanované slovní spojení je často mylně vykládáno jako hodnocení druhých na základě vlastních názorů. Nic není pravdě vzdálenější. Kritické myšlení je třeba chápat jako proces třídění informací relevantních k danému tématu. Dnes již není problémem nedostatek informací, ale jejich přebytek. Ze všech stran se na nás sype stále více novinek z různě věrohodných zdrojů, a dokonce i ty, které jsme kdysi považovali za „kvalitní“, často v rámci úspor či lenosti přináší informace neověřené či zcela vymyšlené. Ohledně kritického myšlení bych ráda vypíchla následující momenty[3]:- rozpoznání problému a hledání cesty k řešení;
- porozumění určování priorit;
- shromažďování relevantních informací;
- rozpoznávání nepsaných předpokladů a hodnot;
- porozumění a použití jazyka s přesností, taktem a jasným sdělením;
- interpretování dat, vyhodnocení argumentů;
- rozpoznání logických souvislostí nebo naopak nezávislosti jednotlivých jevů;
- schopnost vžít se do role druhého člověka a pochopit jeho jednání.
- Z těchto bodů je jasně patrné, že kritické myšlení je třeba ve všech oblastech lidského života a při řešení různorodých životních situací.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.
Tento článek vznikl jako studentská práce.
1 komentářů:
Aha Kritické myšlení zase vystrkuje růžky. Všechno je to hezké, ale funguje to na lidech, kteří mají portfolio základních znalostí se kterými mohou pracovat. Čím širší mají znalosti, tím snáze a cíleně jsou schopni využívat další zdroje informací a pracovat s nimi. A to se jaksi zapomíná zdůranit!
Okomentovat