Po předešlých virtuálních procházkách městy Tábor a Poděbrady jsme tentokrát s našimi žáky navštívili Dům dějin Holýšovska (DDH). Velký dík patří vedoucímu tamního muzea Josefovi Haisovi, bez jehož vstřícnosti a pozitivního přístupu vyzkoušet něco nového by se tato akce nemohla uskutečnit. V pořadí již třetí virtuální prohlídka byla do značné míry interaktivní. To znamená, že přímí online účastníci reagovali v reálném čase prostřednictvím různých cloudových aplikací, a to s sebou neslo řadu technických problémů, které se ale podařilo vyřešit.
Cílem této virtuální prohlídky bylo, kromě seznámení ostatních žáků a škol s historií Holýšova, Staňkova a nejbližšího okolí, také aktivní zapojení žáků zúčastněných škol přímo ve třídách. Do online vysílání, realizovaného prostřednictvím Hangoutu, se přímo zapojily ZŠ Staňkov, ZŠ Holýšov a naše partnerská škola ze Slovenska (ZŠ SNP Horná Ždaňa) s učitelkou Alenou Píšovou. Vysílání moderovali vedoucí Domu dějin Holýšovska Josef Hais, který nás provedl muzeem, Tina Forbergerová a Lucka Zavadilová ze ZŠ Holýšov a Lukáš Fejtek s Adélou Dudovou ze ZŠ Staňkov. Ti nás provedli historií svých měst a přidali také pár málo známých, ale o to zajímavějších faktů.
Průběh akce
Jak již bylo zmíněno, není úplně snadné podobnou aktivitu technicky zajistit. I v tomto případě se ukázalo jako velmi důležité a přínosné vyzkoušet vysílání „nanečisto“. Během této zkoušky se objevilo mnoho nepředvídatelných maličkostí, které by ve výsledku mohly celou akci více či méně pokazit. Jednalo se například o správné umístění WiFi routeru, vhodný směr prohlídky, aby si nikdo vzájemně nepřekážel a připravené aktivity měly návaznost atd. Také zamýšlené společné přehrávání videí pomocí sdílené obrazovky se ukázalo jako problematické. Je nutné si uvědomit, že i když akce proběhla s nulovými náklady za použití běžně dostupných prostředků, techniky bylo nakonec použito více než dost.
V 9.30 hod. jsme v DDH spustili živé vysílání prostřednictvím služby Hangout a Youtube. Podobně tomu bylo i v zúčastněných školách. Vedoucí DDH na kameru seznámil žáky s dějinami Holýšovska s důrazem na 2. světovou válku, která se tohoto regionu významně dotýká. Žákyně ZŠ Holýšov Josefa Haise následně doplnily o informace o městu Holýšov. Pak došlo na zhlédnutí předem připravených videí vysvětlujících další souvislosti, které si účastníci přímého přenosu spustili individuálně. Tato varianta se nakonec ukázala jako nejvýhodnější. Vyhnuli jsme se tak problémům s kvalitou přehrávaných videí. V případě neporozumění obsahu si žáci mohli pustit daný úsek opakovaně, ve třídách byl prostor k diskuzi nad videi, žáci si k nim mohli připravit doplňující otázky a my jsme měli potřebný čas na další přípravu a krátký odpočinek.
Žáci ZŠ Staňkov doplnili videa o informace, které ještě nezazněly. Objevilo se docela dost faktů souvisejících s výukou (český jazyk, dějepis, zeměpis, ICT, …), které bylo třeba žákům dovysvětlit.
Posledním vstupem byl příspěvek žáků partnerské školy z Horné Ždani na Slovensku. Jejich škola se nachází téměř v centru Slovenského národního povstání, a tak se hlavní téma doslova nabízelo. Žákům této školy se dokonce podařilo zaznamenat autentickou zpověď pamětníka tohoto povstání.
Technické řešení
Jako záznamové zařízení jsme použili mobilní telefon LG Flex 2. Upozorňuji, že po 80 minutách záznamu a streamování klesla kapacita baterie z 95 % na 5 %. Velkým zklamáním pro mě skončil pokus o streamování pomocí iPadu (iPad mini 2), který měl nejen o mnoho horší obraz, ale především velmi slabý zvuk. Router, který byl v muzeu k dispozici (tuším, že nějaký levnější TP-LINK), se ukázal při generálce pro trvalé streamování jako zcela nevhodný. Přibližně po pěti minutách se Hangout odpojil, což je u PC, které zahajuje živé vysílání, obrovským problémem. Pokud totiž dojde z jakéhokoli důvodu u PC, které spouští živé vysílání, k ukončení (rozpojení, odpojení od internetu, úsporný režim atd.), ukončí se nenávratně celé vysílání (pozn.: pletu-li se, prosím, opravte mě).
Vysílání jsme nakonec zajistili routerem TP-LINK Archer 5. Díky tomu při vysílání proběhlo vše bez jediného výpadku. Zařízení, na kterém spouštíte Hangout, nemusí být příliš výkonné, ale rozhodující se ukázala rychlost a kvalita připojení k internetu. Pozor také na vazbení (pískání a nepříjemnou ozvěnu), pokud se přiblížíte s dvěma zařízeními připojenými k Hangoutu. Nezapomínejte použít funkci Hangout „Přidělit slovo“. Hangout pak zobrazí toho, kdo právě hovoří. Jinak se může stát, že se kvůli hluku ve vysílání objeví třída, která ve skutečnosti jen poslouchá. K zamezení tohoto nešvaru postačí jednoduché vypnutí mikrofonu.
Příprava technického zabezpečení akce ve třídách byla o mnoho jednodušší a v podstatě se nemuselo připravovat nic, co by ve třídách již standardně nebylo. Postačila naprosto obyčejná webkamera, například integrovaná v notebooku. U mikrofonu a reproduktorů je to obdobné. Místnost pro on-line komunikaci (Skype, Hangouts) by však měla být odhlučněna a bez velké ozvěny. U dataprojektoru obecně platí, že čím větší a kvalitnější obraz, tím lepší zážitek.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Virtuální procházky.
Ostatní články seriálu:
0 komentářů:
Okomentovat