Kateřina Valachová oznámila, že školy budou mít dva roky na to, aby se připravily na všechny děti se speciálními vzdělávacími potřebami.
Přechodné období uvedené ve vyhlášce k novele školského zákona týkající se změny v přístupu k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami je rozumné vzhledem k nedostatku informací a nedostatečné kapacitě poraden. Problém jsou peníze. Na ty mají školy nárok od letoška a není jasné, zda jich bude dost. Problém nastane, pokud se budou muset peníze na inkluzi brát z běžného rozpočtu. Navíc hrozí, že to v každém kraji bude jinak.
Přechodné období se týká rediagnostiky dětí. Každé dítě obdrží v poradně doporučení, které bude s ohledem k paragrafu novely zákona navrhovat potřebná podpůrná opatření, aby se škola podle nich mohla adekvátně řídit.
Obavy z návalu dětí po 1. září 2016 jsou zbytečné. Jak ukazuje graf, větší část dětí s nějakým problémem už dnes chodí do běžných škol. A novela sama žádné děti nepřesunuje.
Podrobnější vyjádření si můžete přečíst na stránkách Týdeníku Respekt.
4 komentářů:
"Přechodné období se týká rediagnostiky dětí. Každé dítě obdrží v poradně doporučení, které bude s ohledem k paragrafu novely zákona navrhovat potřebná podpůrná opatření, aby se škola podle nich mohla adekvátně řídit."
Nechcete tím doufám naznačit, že nárok na peníze k zabezpečení podpůrných opatření budou mít pouze děti rediagnostikované? A víte, že já docela věřím tomu, že to tak bude? A také je to právě jedna z věcí, na kterou tzv. odpůrci inkluze celou dobu poukazují, že se napřed měla finančně pořádně zabezpečit inkluze, tak jak na školách už probíhá, a pak se teprve mělo dělat něco dál.
Ono se toho mělo!!!!
1/finance
2/vzdělání učitelů
3/informační kampaň
4/dobrovolnost
Přechodné období při zavádění inkluze do škol není problém. Otázkou je, zda bude dost peněz
'Doletět na Mars není problém. Otázkou je, zda bude dostatečná kosmická loď.'
Jak dlouho asi trvá průměrnému odborníku na vzdělání, než zplodí až tak svěží úvahu?
"Problém jsou peníze. Na ty mají školy nárok od letoška a není jasné, zda jich bude dost. Problém nastane, pokud se budou muset peníze na inkluzi brát z běžného rozpočtu."
Peníze samozřejmě nejsou a nebudou. Růst se očekává příští rok tak na maximálně 2,7%. Vláda bude ráda, když zalepí zvýšený vojenský rozpočet, který garantujeme NATO.
Určitě inkluze nepůjde zaplácnout desítkami milionů. Tento proce bude trvat velmi dlouho a státní rozpočet to bude stát miliardy.
A ostatně soudím, že taková inkluze musí okamžitě skončit, pač poškozuje především ty nejvíce potřebné. A to jsou děti s LMP.
Okomentovat