Tomáš Zima: Stát by měl určit, kolik maturantů by mělo jít studovat vysokou školu

středa 6. ledna 2016 ·

Diskutovanou otázkou současného českého vysokého školství je, zda by mělo vzniknout samostatné ministerstvo pro vědu. „Měl by vzniknout centrální orgán, který bude vědní politiku v ČR koordinovat. Obecně by však jeho role měla být spíše koordinační a strategická, protože nikde v celém světě žádný úřad vědu tzv. nevybádal,“ odpovídá na otázku Českého rozhlasu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

11 komentářů:

jana řekl(a)...
6. ledna 2016 v 11:23  

Jen to ne ! To už tu bylo před 25 lety a kolik křivd se stalo. Ne a znovu ne! Ať si vysoké školy stanovují požadavky z hlediska vzdělání, ale ne kvóty na přijímání studentů. Pane rektore takto nikdy!

jir řekl(a)...
6. ledna 2016 v 13:24  

Stát by měl určit, kolika maturantům a ve kterých oborech to zaplatí a zbytek ať si studuje za svý. Proč ne.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
6. ledna 2016 v 13:30  

Co do toho melete křivdy? Nikdo nikomu nic nebude zakazovat, akorát bude muset obstát v konkurenci. Pak se na školu nedostane ne proto, že má tatu kulaka, ale že je pravděpodobně horší než jiný.

Já bych chtěl být třeba prezidentem. A nemůžu, už jednoho máme. To je křivda.

tyrjir řekl(a)...
6. ledna 2016 v 14:03  

V Německu maturanta přijmou na VŠ, ale pak mu nic nesleví. Když neobstojí, tak bez milosti skončí. Tak by to myslím mělo být i u nás. Sociální inženýrství a kvóty jsou k ničemu. Spíš je nutné dohlížet, aby VŠ neustupovala z náročnosti studia, což se tam myslím z existenčních důvodů děje.
Mimochodem: jaký je časový vývoj postavení např. Univerzirty Karlovy v porovnání úrovně evropských univerzit?
J. Týř

Anonymní řekl(a)...
6. ledna 2016 v 14:19  

Pane Týři, to můžete zjistit zde.

Jiri Janecek řekl(a)...
6. ledna 2016 v 14:38  

No, selsky rozum mi rika, ze pokud to stat plati, tak by zas az tak spatne nebylo, pokud by urcoval kolik ceho se vyprodukuje... Uz proto, ze kdyz se neceho produkuje zbytecne moc, je to casto na ukor kvality.
Minimalne aspon v oborech, kde je vetsina absolventu zavisla na verejnem systemu (ucitele, lekari)

Tajný Učitel řekl(a)...
6. ledna 2016 v 16:48  

Kvóty pro studenty vš jsou v rozporu s deklarací lidských práv. Že o tomto vůbec rektoři přemýšlejí je samo o sobě alarmující. Lidi nelze kategorizovat dle Gaussovy křivky, ani dle politických, sociálních, či finančních konstruktů. Jediným měřítkem je snad schopnost studovat, vzdělávat se a svoje vědomosti dokázat použít. Kdyby to dovedl třeba celý populační ročník, tak ať jde celý studovat vš. Čím více vzdělaných lidí, tím lépe pro všechny. Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí, nebo lidí s maturitou přece sám o sobě není v nepřímé úměře s hodnotou vzdělání.

krtek řekl(a)...
6. ledna 2016 v 18:25  

Copak to stát neurčuje už dnes dotacemi vysokým školám? Copak na práva v Praze nebo na lékařské fakulty je vzat každý?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
6. ledna 2016 v 20:51  

Tajný, už jste se vrátil z Kolína nad Rýnem? Pomáhal jste gynekologům ze Sýrie?

krtek řekl(a)...
7. ledna 2016 v 5:17  

Anonymní???? Fuj! Styďte se! Hloupé, nevtipné, urážející.

Unknown řekl(a)...
7. ledna 2016 v 6:26  

6. ledna 2016 16:48
Tajný učitel

Můžu s Vámi v mnohém souhlasit. Dodám jen, že tento systém na VŠ je potom třeba doplnit školným, sociálním stipendiem pro chudé inteligentní studenty se zájmem o studium. To však narazí na obrovský odpor. Navíc jsem si všiml, že třeba na takovém bezplatném studiu stomatologie máme docela slušné množství Slováků a jiných národností.