Přečtěte si: Uprchlický komiks v zajetí předsudečné mediální kampaně

středa 27. ledna 2016 ·

Na multikulturní vzdělávací program pro školy si díky manipulativní mediální kampani udělalo mnoho lidí názor dřív, než vůbec viděli, jak doopravdy vypadá. Škoda sympatického a kvalitního projektu.


Z článku Marka Čaňka v DeníkReferendum.cz vybíráme:

Za třetí, jak již bylo zmíněno, ministerstvo školství se velmi rychle po negativní medializaci metodiky vyjádřilo, že s metodikou nemá nic společného. Ve skutečnosti však původně lavírovalo mezi podporou programu Mety – na prezentaci metodiky 20. června byl ministerský náměstek – a distancováním se. Když média zmínila, že je projekt zaštítěn ministerstvem školství, uvedla tak čtenáře a diváky v omyl pouze částečně. To, že od něj aktuálně dalo ministerstvo ruce pryč, pak prezentuje například iniciativa Islám v ČR nechceme jako vítězství aktivismu svých příznivců: „Stojí za to se ozvat“. Meta byla rovněž adresátem kritik a výhrůžek.

Kauza ukazuje, jak důležité je vzdělávání k lidským právům a demokratickému občanství. To zahrnuje informované a otevřené diskuse o uprchlictví, jeho příčinách a důsledcích, jakož i vysvětlování práva na azyl a jeho významu v Evropě a ve světě. K tomu přispívá i vzdělávací program Mety a Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který je mimochodem v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem usilujícím o to „vést žáky k toleranci a ohleduplnosti k jiným lidem, jejich kulturám a duchovním hodnotám, učit je žít společně s ostatními lidmi“.

0 komentářů: