Před prázdninami oznámila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, že nárok na místo ve školce bude mít v příštím roce každé čtyřleté dítě, od roku 2018 i každé tříleté dítě, později i každé dvouleté dítě. Tato legislativní úprava by české společnosti přinesla mnoho dobrého, aniž by představovala ekonomickou zátěž. Až do roku 2020 bude totiž možné čerpat na posílení kapacity i kvality služeb předškolní péče a vzdělávání významné finanční prostředky z evropských fondů, které buď Česká republika využije nebo ne.
Z článku Aleny Červenkové v Gender Studies/Feminismus.cz vybíráme:
Novela školského zákona, která by nárok dětí na místo ve školce upravovala, bude ve sněmovně projednávána 14. 1. tohoto roku. Bohužel místo o nároku se v ní mluví pouze o přednostním umístění čtyřletých, a následně i tříletých dětí, do naplnění kapacity školek. Matky vracející se po rodičovské na trh práce tak zůstanou ve stejné nejistotě, jako tomu je doposud.(...)
„Rodičovská se v ČR čerpá v nejdelším časovém rozsahu v EU a rodičovský příspěvek je zároveň ve velmi nízké částce. Dostupná data o čerpání rodičovské dovolené a příspěvku naznačují, že rodiče často čerpají čtyřletou variantu příspěvku právě proto, že nemohou počítat s umístněním dítěte do veřejného předškolního zařízení,“ dodává Helena Skálová z Gender Studies, o.p.s..
Dlouhá rodičovská a s ní spojený výpadek z trhu práce má negativní vliv na ekonomickou situaci rodin. Rodiče, zejména matky, se po dlouhé pauze jen s obtížemi vracejí na pracovní trh. Jsou ve dvojnásobné míře vystaveny riziku nezaměstnanosti a oproti otcům se výrazně propadá výše jejich platu. Tato negativa spojená s mateřstvím už během ekonomicky produktivního období ženy nevyrovnají a v důchodovém věku tak jsou více ohroženy chudobou – dvojnásobně ve srovnání s mužskou populací. „Místa ve školkách mohou přispět ke zlepšení ekonomické situace rodin. Matky podle našich výzkumů mají chuť se do práce vracet dříve a díky tomu s menšími obtížemi,“ shrnuje Helena Skálová.
0 komentářů:
Okomentovat