Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává další materiály k náběhu novely školského zákona. Především jde o harmonogram kroků ke společnému vzdělávání a odpovědi pro rodiče. Začátkem příštího týdne také vyjde Průvodce ředitele společným vzděláváním.
MŠMT také finalizovalo vyhlášku k § 19 školského zákona, která stanovuje pravidla a náležitosti zjišťování vzdělávacích potřeb žáků se speciálními vzdělávacími potřebami včetně žáků nadaných a organizaci jejich vzdělávání. V polovině února 2016 bude vydán revidovaný rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, který upravuje vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Do konce března budou postupně vydány vyhlášky k poskytování poradenských služeb, k výkaznictví a sběru dat a novely vyhlášek pro předškolní vzdělávání, základní školy a střední školy, které upravují např. počty dětí ve třídách.
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy také prodlužuje termín pro rediagnostiku dětí, které již nyní využívají podpůrná opatření – rediagnostika bude probíhat do 1. září 2018. Žáci, kteří se v současné době vzdělávají podle přílohy rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání pro žáky s lehkým mentálním postižením na druhém stupni základní školy, mohou své vzdělávání na základní škole dokončit podle této přílohy do 1. září 2020.
„Účinnost novely školského zákona o 1. září 2016 nepředstavuje žádnou revoluční změnu, naopak změny budou mít postupný náběh. Právě proto jezdíme do regionů, hovoříme s pedagogy, řediteli, zástupci krajů. Hlavní přínos novely spočívá v tom, že přinese do školství více finančních prostředků a jasně propojí potřeby dítěte, školy a finance na jejich zajištění,“ uvedla ministryně Kateřina Valachová.
Od března 2016 budou probíhat informační semináře pro ředitele škol a školských zařízení k novele školského zákona, k zajištění podpůrných opatření a organizace výuky žáků. Ministryně Valachová také do poloviny února dokončí výjezdy do krajů, kde se setkává s řediteli a zřizovateli škol k problematice zajištění společného vzdělávání dětí. „Vnímáme obavy z terénu, které se týkají změn spojených s novelou školského zákona. Je zřejmé, že změny je potřeba dobře vysvětlovat a poskytnout ředitelům i učitelům všechny potřebné informace. Za hlavní přínos novely školského zákona považuji jasné propojení dítěte s finančními prostředky a tedy celkové zlepšení finanční situace ve školství,“ komentuje přípravu změny předseda školských odborů František Dobšík.
Ministerstvo školství podniká další kroky k zajištění společného vzdělávání
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
0 komentářů:
Okomentovat