Série článků se věnuje využívání informačních technologií v mateřské škole. Poslední příspěvek zachycuje pohled učitelky mateřské školy, která má dlouholetou praxi a zkušenost s využíváním interaktivní tabule. Součástí článku je praktický náhled na začlenění interaktivní tabule do vzdělávacího celku. Cílem těchto textů bylo přiblížit předškolním pedagogům danou problematiku, seznámit čtenáře s různorodými názory i praktickými přístupy k informačním technologiím, přivést je k zamyšlení a hledání vlastní cesty k jejich (ne)využívání při vzdělávání dětí předškolního věku.
Využití interaktivní tabule v naší třídě
- Pro podrobnější přiblížení tématu
- Na tabuli si lze předem připravit obrázky (např. ovoce a zeleniny, pokud nemáme již připravené ve třídě). Můžeme pojmenovávat, třídit, přiřazovat, popisovat apod.
- Pokud si děti nejsou jisty některým pojmem, lze jej vyhledat na internetu a ihned zobrazit.
- K uvolňování ruky už od nejmenších dětí (vhodné pro velkou plochu, variabilitu barev)
- S tím souvisí úzce i vysvětlování k pracovním listům, zkopírovaný pracovní list je promítnut na tabuli jako návod. Na něm si děti vše vyzkouší a ujasní, dále pracují samy u stolu. Tato metoda je vhodná pro pracovní listy náročnější na vysvětlování s kombinovanými úkoly pro děti.
- Př. videa z výletů, ze skupinové spolupráce při hře, při stavbách na pískovišti, ze zdobení vánočního stromku, výtvarných aktivit i z ranních her, kdy i dochází ke konfrontaci mezi dětmi a řešení problémů. Velmi dobře děti reagují na ukázku svého jednání v záznamu, kdy se k situaci vrátíme a v klidu ji rozebereme. Toto situační učení je pro děti jedno z nejpřínosnějších a technika je velmi dobrým pomocníkem.
- Záznam z pohybových aktivit, kdy děti vidí správné provedení prvku, který se učí (př. kotoul vpřed, shyb, šplh po tyči a ručkování dolů, skoky na trampolíně, běh, cvaly, …).
- Pouštění filmů a pohádek formou kina z DVD přes tabuli např. v případě deště, v rámci odpočinku či před vánočními svátky…
- U nás nejpoužívanější.
Námět pro využití interaktivní tabule při zpracování tématu VODA
Bedřich Smetana – VLTAVA
Dítě a jeho tělo
- vyjádření hudby pohybem (pramínek, potok, říčka, řeka, velká řeka se splavem) – chůze, běh po špičkách, zástup s drobným slalomem, dvojice, trojice, přeběhnutí velké skupiny jako voda přes splav
- malba štětcem, stříhání nůžkami (správný úchop)
Dítě a jeho psychika
- seznámení se skladatelem – základní informace
- seznámení se skladbou – co je to symfonie, které hudební nástroje známe a které uslyšíme
- poslech skladby se slovním doprovodem, který pomáhá navodit představivost dětí
- „logohrátky“ se zaměřením na hlásky L, R, Ř, počet slabik, správnou výslovnost s otvíráním rtů a rytmus s vnímáním počtu slabik (slova řeka, říčka, Vltava, lodě, splavy, vodopády, …)
- vlastní slovní projev dětí jako reakce na to, co slyší ve skladbě, vysvětlování pojmů
Dítě a ten druhý
- spolupráce ve skupinkách při tvoření, pomoc slabším a pomalejším od šikovnějších dětí, dělba práce v pětičlenných skupinkách a vlastní řešení při zadání úkolu
- naslouchání druhému při vyprávění
Dítě a společnost
- rozšíření povědomí o hudebním umění a kultuře (co je to vážná hudba, kdo a proč ji poslouchá, co nám ukazuje, co navozuje a vyvolává)
- pravidla chování při poslechu hudby ve skupině nebo na koncertě
- využití řek lidmi (doprava, rybolov, zavlažování, …)
Dítě a svět
- seznámení s mapou České republiky se zvýrazněným zakreslením řek
Autor díla: Bc. Blanka Zelenková |
- vodstvo na světě od pramene až po oceán zaznamenané na mapách i na glóbusu
- šetření vodou, ochrana vodstva a životního prostředí
Zapojení interaktivní tabule do realizace
Autor díla: Bc. Blanka Zelenková |
Autor díla: Bc. Blanka Zelenková |
Závěrem
Převzato z RVP.cz
ZELENKOVÁ, Blanka. Využití interaktivní tabule v MŠ – ano, či ne? Promyšleně a přiměřeně ano.. Metodický portál: Články [online]. 11. 01. 2016, [cit. 2016-01-13]. Dostupný z WWW: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/P/20599/VYUZITI-INTERAKTIVNI-TABULE-V-MS---ANO-CI-NE-PROMYSLENE-A-PRIMERENE-ANO.html. ISSN 1802-4785.
0 komentářů:
Okomentovat