Soutěžící, kteří se přihlásí na www.pribehy20stoleti.cz, mají za úkol najít třeba mezi svými blízkými, zajímavého starého člověka, zvukově nebo na video natočit jeho vyprávění. Příběh sepsat, doplnit fotografiemi a uložit na zmíněné stránky. Pamětníky soutěžící nahrávají třeba na svůj mobilní telefon, diktafon či kameru. Vítězové ve třech kategoriích od 13 let mohou vyhrát až 50 000 korun nebo iPhone 6. Jednotlivci i soutěžní týmy se mohou hlásit do soutěže od září. Soutěž končí 29. února 2016.
„Nemáme na nic čas a už vůbec ne na vyprávění našich dědečků a babiček. Tím, že jsme založili soutěž Příběhy 20. století, zachraňujeme příběhy, které by možná skončily v zapomnění, fotografie a rodinné deníky v odpadkovém koši. Dvěma třetinám loňských přihlášených nebylo více než osmnáct let. Celkem jsme oslovili téměř tisíc amatérských dokumentaristů. Díky nim zachránili stovky příběhů. A to je panečku velký úspěch, který chceme opakovat i letos,” říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.
Příběhy 20. století jsou největší dokumentaristickou soutěží u nás a na Slovensku. V březnu 2016 posoudí všechny dokončené práce odborná porota z řad historiků, novinářů a profesionálních dokumentaristů. Hodnotit budou poutavost a srozumitelnosti příběhu, jeho historickou relevanci a způsob, jakým byl veden rozhovor. Porotci na základě těchto kritérií vyberou tři nejlepší příběhy z každé kategorie. Svého favorita může podpořit veřejnost a hlasovat pro něj na www.pribehy20stoleti.cz.
O tom, že soutěž často odhalí skutečně dramatické osudy, svědčí třeba unikátní příběh Evy Mrakavové, který v loňském ročníku zdokumentoval její vnuk, sedmnáctiletý Vít Mužík. Právě, když se sedmiletá Eva chystala s tatínkem Ladislavem Mrakavou na výlet, přišli pro něj jeho kolegové z veřejné bezpečnosti. To bylo na dlouhou dobu naposledy, co otce viděla. Téměř devět let si s ním směla jen dopisovat a jen několikrát jej navštívit v jáchymovských lágrech.
O Post Bellum a PANT
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků na klíčové momenty 20. století. Svědectví válečných veteránů, přeživších holokaustu, politických vězňů, disidentů ale také příslušníků tajné policie nebo členů komunistické strany ukládáme do sbírky Paměť národa www.pametnaroda.cz, která je s více než 3 000 nahrávek jednou z největších veřejně přístupných pamětnických sbírek v Evropě.Občanské sdružení PANT je vzdělávací institucí akreditovanou MŠMT působící v oblasti rozvoje a podpory informovanosti veřejnosti o problematice lidských práv. Jeho činnost se zaměřuje zejména na dokumentární filmovou tvorbu, vzdělávání a moderní formy výuky dějin 20. století.
0 komentářů:
Okomentovat