Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, která je určena žákům devátých tříd základních škol, je v plném proudu. Stále populárnější klání chemických talentů letos probíhá v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 vyhlášené Svazem průmyslu a dopravy ČR.
Na regionální úrovni soutěž sestává ze tří kol a uskuteční se v deseti pořadatelských centrech. Role pořadatelů se ujaly SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice na Moravě, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Brno, SPŠCHG Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SUPŠ Karlovy Vary a SPŠ Otrokovice. „Krajská kola jsou plně v kompetenci pořádajících středních škol, čímž je zajištěna větší pozornost k specifickým potřebám jednotlivých regionů,“ vysvětluje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizuje.
První kolo proběhne přímo v učebnách základních škol. Učitelé sami žáky otestují a tři nejlepší vyšlou do kola druhého. To se již uskuteční v prostorách pořádající průmyslovky. „I v druhém kole na soutěžící čeká testování teoretických znalostí, jen o poznání náročnější než v kole prvním. Třicet nejlepších žáků postoupí do regionálního finále, které prověří jejich praktické dovednosti v laboratoři,“ přibližuje ředitelka SOŠTZ Lovosice Jaromíra Venclíčková, jejíž škola vytvořila soutěžní zadání.
Do celostátního finále se probojuje 40 nejúspěšnějších mladých chemiků z celé republiky. Z každého regionu postoupí 3 nejlepší žáci, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary vyšlou pro menší počet soutěžících pouze 2 žáky. Čtyřicítku finalistů doplní další soutěžící podle míry účasti v 2. kole. Mladí chemici nejprve podstoupí testování teoretických znalostí a poté se zhostí vypracování laboratorní úlohy. Celostátní finále se uskuteční 16. června 2016 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Náš region je s chemií a chemickým průmyslem velmi úzce spjatý, takže je příznačné, že vrcholné klání mladých chemiků se koná právě v Pardubicích. Jako pořádající fakulta soutěžícím každoročně připravujeme vysoce inspirativní a motivující zážitek, tak aby měli důvod se k nám vracet: od práce v nejmodernějších laboratořích přes konzultace s vynikajícími pedagogy až po stravování v menze, ubytování na kolejích nebo pestrý doprovodný program. Vycházíme totiž z předpokladu, že mnozí finalisté jsou našimi potenciálními studenty,“ konstatuje Petr Kalenda, děkan FChT Univerzity Pardubice.
Všichni účastníci celostátního finále se mohou těšit na hodnotné ceny, ti nejlepší pak na iPad, dotykový mobilní telefon nebo elektronickou čtečku. Ani v letošním roce nebude chybět příslib prospěchového stipendia v případě pozdějšího studia na FChT Univerzity Pardubice. „Mladý chemik vyniká nejen svým rozsahem a zábavností, ale také značnou mírou štědrosti, což jej odlišuje od podobných soutěží. Za to patří poděkování všem jeho partnerům, bez jejichž podpory by to nebylo možné,“ podotýká Gabriela Čebišová.
Cílem soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je popularizace chemie jako perspektivního studijního i pracovního oboru, který kvalifikovaným odborníkům nabízí jistotu zajímavého uplatnění. V loňském roce se klání zúčastnilo více než 10 000 žáků, v letošním roce pořadatelé očekávají účast ještě vyšší. „Mladý chemik je klíčovou aktivitou Sektorové dohody pro chemii - Dorost pro chemický průmysl, což je strategický plán dlouhodobé podpory technického vzdělávání. Jeho cílem je plynulá generační obměna technicky vzdělaných odborníků, kteří dnes tolik chybějí na pracovním trhu. Je proto velmi potěšující, že Mladý chemik v této snaze sehrává významnou a nezastupitelnou roli,“ uzavírá Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem celostátního finále.
Více informací na www.mladychemikcr.cz.
Poděkování partnerům
Soutěž se koná v rámci projektu Rok průmyslu a technického vzdělávání, který byl vyhlášen Svazem průmyslu a dopravy ČRPořadatel celostátního finále:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice
Generální partner:
Svaz chemického průmyslu ČR
Marketingový partner:
Czech marketing, s.r.o.
Mediální partneři:
CHEMAGAZÍN, s.r.o., 5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník, Radio Haná, Televize Přerov s.r.o.
Pořadatelé regionálních kol:
Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium Ostrava, Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary a Střední průmyslová škola OtrokovicePartneři regionálních kol:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., Spolchemie, a.s., Unipetrol, a.s.,Teva Czech Industries s.r.o., Glanzstoff – Bohemia s.r.o., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., Oncomed Manufacturing a.s., Synthon, s.r.o., Zentiva Praha, BorsodChem MCHZ, s.r.o., DEZA, a.s., Fatra, a.s., CS CABOT, spol. s r. o., Hexion Specialty Chemicals, a.s., Sokolovská uhelná, a.s., Continental Barum, s.r.o. Otrokovice, Ústecký kraj, Zlínský kraj, Odborový svaz ECHO, Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka, Alfredo catering, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s. r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner s r.o., ABL&E – JASCO, Eppendorf Czech & Slovakia, s.r.o., BIO-RAD spol. s r.o., AGROFERT, a.s., MERKAT,spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., ZO OS Echo Synthesia, KAVALIERGLASS, a.s., Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice
0 komentářů:
Okomentovat