Novela školského zákona předpokládá, že podrobnosti poskytování podpory žákům se speciálními vzdělávacími potřebami upraví vyhláška. Její přílohou bude i podrobný přehled tzv. podpůrných opatření a jejich normativní finanční náročnost. Doporučení školského poradenského zařízení tak bude od září 2016 nově obsahovat i doporučená podpůrná opatření. Doporučení navrhne postup pro poskytování podpůrných opatření. Bude mimo jiné zřejmé, s jakým finančním objemem může škola na jejich zajištění počítat.
Finanční podpora vzdělávání žáka s potřebou podpůrných opatření zahrnuje: speciální učebnice a učební pomůcky, kompenzační pomůcky, úpravu prostředí, úprava pracovního místa žáka, mzdové náklady na dalšího pedagoga, asistenta pedagoga a poskytovatele speciálně pedagogické péče, školního psychologa, školního speciálního pedagoga, tlumočníky do znakového jazyka, přepisovatele apod., stejně jako zajištění náhradních komunikačních systémů.
Pravidla pro organizaci společného vzdělávání, pro práci s podpůrnými opatřeními, která mají vytvořit podporu pro práci pedagogů a pro pomoc žákům, jsou připravována ve vyhlášce a v přehledu podpůrných opatření.
Příště v newsletteru přineseme podrobnější informace o těchto prováděcích dokumentech.
Kdy se školy dozvědí o plánovaných změnách více?
Na konci roku 2015 začne MŠMT organizovat pracovní schůzky ve všech krajích se zástupci krajských úřadů a zřizovatelů škol a s řediteli základních skol. Návazně týmy odborníků navštíví každou plně organizovanou školu a o plánovaných změnách budou na místě diskutovat. Stejně tak potřebná bude ale odborná podpora, nabídka dalšího vzdělávání odborných pracovníků – ať již ve školách nebo školských zařízeních, včetně školských poradenských zařízení. Informace je ale třeba šířit nejenom mezi školy. Informace o změnách ve vzdělávání budou připraveny nejen pro školy, školská zařízení včetně školských poradenských zařízení, ale také pro žáky a studenty a jejich rodiče. Budou probíhat informační semináře, metodické informace budou dostupné na webových portálech MŠMT a Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV). Dále bude probíhat metodická podpora přímo ve školách a školských poradenských zařízeních.Zdroj: Newsletter MŠMT
1 komentářů:
Zpravodaj MŠMT ČR
Dovoluji si ten novorozený zpravodaj uvítat a položit jeho redakci tři otázky:
1) Jaká bude periodicita a bude vždy jen dvoustránkový ?
2) Bude vždy jen monotématický - jaké budou případné rubriky?
3) Nemohl by se Zpravodaj MŠMT ČR jmenovat česky?
Myslím, že pokud by to byl měsíčník, bylo by dobře například v říjnu nebo listopadu vydat dvě čísla, aby číslování odpovídalo měsícům ve školním roce.
Jiří Týř
Okomentovat