V letošním školním roce „Fulbright English Teaching Assistants“ neboli ETA zamíří do Dobrušky, Frýdlantu, Liberce, Olomouce, Otrokovic, Pelhřimova, Přerova, Třebíče, Volyně a Vyškova.
„Mezi školami je program velice populární, každoročně se o asistenty uchází mnohonásobně více škol, než jsme schopni uspokojit. Dáváme vždy přednost školám mimo Prahu, protože víme, že v regionech může být problém rodilého mluvčího pro výuku zajistit,“ komentuje zájem o asistenty koordinátorka Andrea Semancová z Komise J. Williama Fulbrighta, která program spravuje. „Jedním z důvodů velkého zájmu je i fakt, že stipendium prakticky pokrývá veškeré náklady pobytu asistentů, což je pro školy výhodné i finančně. Asistenti jsou navíc vždy čerstvě vystudovaní vysokoškoláci, často z velmi prestižních amerických univerzit, a ačkoliv to obvykle nejsou profesí učitelé, přeci jen školy mají jistotu, že se jedná o vzdělané osobnosti s rozhledem. Jelikož asistenti působí v hodině vždy s českým učitelem, tak možnost dozvědět se něco nového o USA, jejich kultuře, zvycích a jazyce mají i samotní učitelé“.
Fulbrightův program je česko-americkým vládním stipendijním programem, jehož náplní je podpora pobytů amerických studentů, vědců a vysokoškolských pedagogů v České republice. Zároveň stipendijně podporuje akademické pobyty českých občanů v USA. Stipendia jsou společně financována českou a americkou vládou.
Ve školním roce 2015-2016 bude v ČR působit celkem, a to včetně asistentů, 21 amerických stipendistů. Do USA odjíždí 30 českých studentů, vědců a pracovníků neziskovek. Detailní seznamy stipendistů a přehled stipendijních programů lze najít na webu Fulbrightovy komise na www.fulbright.cz/stipendia.
Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými za účelem rozvoje vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn. Komise spravuje česko-americký program vládních stipendií a poskytuje informační a poradenské služby pro zájemce o studium v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi, včetně seznamu a umístění všech českých a amerických stipendistů, naleznete na www.fulbright.cz.
Seznam amerických asistentů Fulbrightova programu ve školním roce 2015-2016
Seznam amerických asistentů ve výuce 2014-2015
Dobruška
Gymnázium DobruškaErica Catherine Fedor
Florida State University
Frýdland
SŠ hospodářská a lesnickáMolly Irene Pailet
Bates College
Liberec
SŠ strojní, stavební a dopravníDaniel James Sichmeller
University of California, Berkeley
Olomouc
SZŠ a VOŠZ Emanuela PöttingaMatthew Robinson
George Mason University
Otrokovice
Gymnázium OtrokoviceBrianna Lynn Adams
University of Alabama
Pelhřimov
Gymnázium a OA PelhřimovMolly Margaret Emmett
Whitman College
Přerov
Gymnázium Jana Blahoslava a SPgŠMegan Thelma Vanaman
Juniata College
Třebíč
VOŠ a SŠ veterinární, zemědělská a zdravotnickáJennifer Joan Helinek
Williams College
Volyně
SŠ a Jazyková školaMaureen Davis Heydt
University of Arizona
Vyškov
Gymnázium a SOŠ zdravotnická a ekonomickáRachel Kathryn Schober
Missouri State University
4 komentářů:
Ačkoli nechápu smysl zveřejnění jmen rodilých mluvčí, postrádám jakýkoli relevantní obsah k nadpisu "Seznam amerických asistentů Fulbrightova programu ve školním roce 2015-2016" a za mírně nadbytečný ke zprávě o budoucí pomoci potom považuji seznam asistentů pro již skončený rok 2014-2015.
Deset vybraných českých škol dostane amerického asistenta pro výuku angličtiny.
Nadpis by měl vystihovat obsah stati.
jo byla to nadšená doba, po 89 jak američtí a kanadští číšníci a instalatéři "učili" na našich školách,u nás hrál pěkně na kytaru,kdo neměl rodilého mluvčího,jako by nebyl...
Na jedné střední odborné škole se "rodilý mluvčí" orientoval hlavně na výuku velmi nespisovných výrazů v angličtině a za odměnu žádal, aby ho studenti naučili podobná slova v českém jazyce. K jejích procvičování je zval do jedné blízké restaurace.
Okomentovat