Přečtěte si: Invence místo kompilace

středa 1. července 2015 ·

Od dob, kdy dnešní generace navštěvovala školy, došlo k podstatným změnám. Před dvaceti lety jsme žili v prostředí charakterizovaném nedostatkem informací, nyní žijeme v prostředí, kde nabídka informací převyšuje poptávku.


Z článku Jiřího Payne v blog.iDNES.cz vybíráme:

Cílem není unifikovat znalosti, ale vytvářet prostor pro individuální růst. Hodnocení by se mělo vztahovat k tomu, nakolik student využívá své schopnosti. Student by měl mít možnost říkat a psát, co sám uzná za vhodné, ale měl by umět svá tvrzení podložit fakty a argumenty. Nestačí mít informace, nestačí dosadit čísla do naučeného postupu či vzorce, v konkurenčním prostředí je nutné upřednostňovat invenci před kompilací. Je zřejmé, že nepomůže revoluční reforma, že bude nutné dlouhodobé úsilí všech účastněných.

Abychom se k tomuto cíli přiblížili, neměl by tomu v prvé řadě stát (ministerstvo) bránit přílišnou regulací. Stát by měl zcela upustit od pokusů unifikovat vzdělání. Unifikace nevede ke zvýšení průměru, ale demotivuje ty nejlepší, takže průměr zákonitě klesá.

3 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
1. července 2015 v 8:31  

No, otevrel jsem plny clanek, pouzil jsem (vlastne aplikoval) vsechny sve kompetence a soft-skills a po druhem odstavci to ohodnotil jako plany blabol...
Dalsi patlal, ktery kdysi chodil do skoly a pak ji mozna videl z vlaku.

Eva Adamová řekl(a)...
1. července 2015 v 13:17  

Tak ony ty úvahy v tom článku možná nejsou zas až tak plané, ale je potřeba si uvědomit, že se mohou v plné míře vztahovat pouze k výuce společenskovědních předmětů. V matematice, fyzice a chemii je většinou jakékoliv šmátrání na internetu žákovi prd platné. Porozumění učivu přírodovědných předmětů mu internet nemůže poskytnout, leda by narazil na nějaký dobře zpracovaný výukový systém, u kterého by si byl ochoten dlouhodobě posedět (mám na mysli např. Khanovu školu a slovenskou Planetu vědomostí). Prostě by si to musel odsedět a odšpekulovat za podobně dlouhou dobu jako při výuce přírodovědných předmětů a matematiky ve školní lavici. Ale který žáček tuto ochotu má, že? Dost podstatná část žáků má problém špekulovat ve škole pod dozorem a vedením kantora, natožpak, aby špekulovat doma bez dozoru, navíc, když do něho média ze všech stran hustí, že na internetu se dá všechno najít rychle a hned.

Unknown řekl(a)...
2. července 2015 v 9:32  

Nevzpomínám si, že bych někdy trpěla nedostatkem informací. Jen se za nimi muselo občas někam dojít, například do knihovny.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.