Přehled existujících aplikací simulujících návrh elektronických obvodů včetně možností využití ve výuce ve formě pohledu učitele z praxe.
O cloud computingu bylo v poslední době napsáno mnoho. Často se mluví i o jeho využití ve školství. Bohužel jsem se v českém prostředí ještě nesetkal s článkem zaměřeným na využití cloud computingu v odborném vzdělávání, tedy pokud pominu využití cloudových úložišť a online kancelářských balíků, například pro zpracování a ukládání protokolů z měření online. Rozhodl jsem se proto zaměřit na poněkud jinou oblast a podělit se s vámi o své zkušenosti se simulátory elektronických obvodů.
Pracuji na střední odborné škole. V době psaní článku jsem potřeboval akutně vyřešit problém s výukou elektroniky a elektrického měření v podmínkách, kdy se měnily třídy, skupiny i hodiny. Jednak pod tlakem nových trendů v rámci úspor, jako je rušení některých předmětů, anebo z důvodů slučování žáků z různých tříd a různého zaměření do jedné vyučovací hodiny. Ale také proto, že se rozběhl každoroční kolotoč závěrečných a maturitních zkoušek. Stává se tedy, že buď nejsem s žáky v odborné učebně, kde je vše potřebné, nebo že je žáků v učebně více nežli pomůcek. A já žáky elektroniku naučit musím!
Než jsem začal pátrat po cloudovém řešení nějakého simulátoru elektronických obvodů, pokusil jsem se využít toho, že žáci mají svá zařízení a zkusili jsme v rámci BYOD pracovat každý na svém zařízení s nainstalovanou aplikací. Našel jsem aplikaci EveryCircuit, která, má, až na poněkud netradiční ovládání, vše potřebné. Ve volné verzi je omezena jen počtem součástek. Bohužel jsme často bojovali s tím, že někdo vlastní „chytré“ zařízení nemá (aplikace je multiplatformní), případně ho má vybité, anebo že mu aplikace nefunguje. To mě přimělo zapátrat ve vodách aplikací cloudových. Zde je výsledek:
123D circuit
Zdarma s omezením na 10 stáhnutí již předpřipravených hotových schémat. Možnost sdílení, online spolupráce a zasílání zpráv. Umožňuje tvorbu schémat i simulaci obvodů. Pro simulaci obvod staví na nepájivém poli, což mi vyhovuje, protože to věrně napodobuje prostředí praktických cvičení s reálnými součástkami. Je možné samozřejmě přepnout i do režimu klasického schématu. Zde je výhodou, že tato aplikace podporuje „evropské“ značky normy IEC 60617. Někomu se může hodit i funkce automatického generování soupisky součástek. Aplikace patří do produktového portfolia společnosti Autodesk.Circuitlab
Placená aplikace, s cenami 1200 USD za semestr v případě multilicence pro školu, jinak 12 USD za semestr pro jednotlivce. Zdarma je dostupné pouze demo bez možnosti uložení schématu. V nabídce je uložení do cloudového úložiště aplikace a schémata je možné sdílet. Chybí možnost, nastavit značky součástek dle normy IEC 60617. Je možný export do několika formátů, včetně souborů s příponou pdf a png.DC/AC Virtual Lab
Velmi pěkně zpracovaná aplikace po vizuální stránce, ale bohužel opět placená, s cenou 15 USD za semestr nebo 5 USD za měsíc pro učitele a studenty. Zdarma je dostupné pouze demo. V případě plného placeného účtu nabízí i možnost sdílení vlastních obvodů. Chybí možnost nastavit schematické značky součástek dle normy IEC 60617.Celý článek na spomocnik.rvp.cz.
Tento článek vznikl jako studentská práce.
0 komentářů:
Okomentovat