Nová přírodovědecká expozice Národního muzea Archa Noemova seznamuje návštěvníky s pozoruhodným světem živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu. Návštěvníci tak při procházení Archy potkají mimo jiné ledního medvěda Alíka na ledové kře, lva, zebru, hyenu a krokodýla kráčející vedle sebe bok po boku, supy na skalisku číhající na svou kořist nebo losa evropského, bizona amerického či vlka. Pod mořskou hladinou pak kolem nich bude kroužit žralok, prohlédnout si budou moci zblízka karetu, plachetníka, několikasetkilogramového kanice nebo velkého pilouna. Nechybí ani krása lastur mořských měkkýšů nebo zářivé barvy křídel tropických motýlů. Živočišné druhy nejsou na zemském povrchu rozšířeny nahodile, a proto je i expozice rozdělena podle takzvaných zoogeografických oblastí, aby návštěvník získal základní představu o charakteru rozšíření a druhové rozmanitosti zvířat na Zemi i problematice ochrany životního prostředí zvířat v různých částech světa. Zoologické exponáty doplňuje několik interaktivních prvků, díky kterým se zájemci vydají na cestu po národních parcích Evropy nebo pomocí otáčivé zeměkoule prozkoumají naši planetu a seznámí se s pojmy jako biodiverzita či biomy.
„S uzavřením Historické budovy Národního muzea ztratili návštěvníci možnost obdivovat krásu a bohatství našich přírodovědeckých sbírek. Jsem rád, že s expozicí Archa Noemova do Prahy nejen vracíme prezentaci přírodních věd, ale též ukazujeme nový a moderní styl tvorby našich výstav a expozic, jako jistou „ochutnávku“ toho, na co se naši návštěvníci mohou těšit po ukončení rekonstrukce Národního muzea,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Čeká nás další potopa?
Expozice Archa Noemova si současně všímá i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny. Symbolický název i pojetí expozice upozorňují na skutečnost, že svět zvířat dnes stojí před novou „potopou“, snad horší, než byla ta biblická. Celou Zemi zaplavuje vlna lidské populace, která dosud nebývalým způsobem devastuje původní přírodu.„Expozice Archa Noemova v plné šíři představuje pozoruhodnou rozmanitost živočišného světa na Zemi. Navíc však upozorňuje na alarmující skutečnost, že člověk, který krásu a pestrost přírody na jedné straně obdivuje, současně přírodu kolem sebe bezohledně využívá a devastuje. Jako celek se tak lidstvo dosud stále chová v duchu slov „po nás potopa“ a jen pomalu a v mnoha případech již pozdě si začíná uvědomovat, že se všemi těmi rozličnými rostlinami a živočichy stojí na stejné „lodi“ a spolu s nimi vzdoruje oné ničivé „potopě“, kterou sám rozpoutal,“ dodává komisař výstavy Radek Šanda.
Jedinečná příležitost spatřit vakovlka a postupně i některé z dalších vyhubených živočichů!
V muzejních depozitářích jsou pečlivě opatrovány i poslední dokladové exempláře celosvětově vyhubených druhů. Tyto sbírkové předměty patří k nejcennějšímu materiálu, jaký lze v muzeích nalézt. Mají ohromnou vědeckou hodnotu a pro svou nenahraditelnost se téměř nikdy nevystavují veřejnosti. V zoologické sbírce Národního muzea je zastoupeno celkem 13 druhů zcela vyhubených obratlovců. Díky nové expozici si tak návštěvníci mohou prohlédnout živočichy, kteří již z přírody navždy vymizeli. V prvních šesti měsících bude k vidění největší dravý vačnatec vakovlk, který patří mezi nejznámější vyhubená zvířata vůbec. Následně ho vystřídají například alka velká, nelétavý pták vyhubený v 19. století, nebo plaz velescink kapverdský, který naši planetu obýval ještě na začátku 20. století.
Vymírání živočišných druhů nesouviselo však v historii planety Země pouze s činností člověka, jak ilustruje model kostry Amargasaura, který bude vystaven po celou dobu konání expozice.
Národní muzeum připravilo k nové expozici zajímavý doprovodný program
Na každý měsíc připravilo Národní muzeum několik komentovaných prohlídek určených pro dospělé i děti, kde se dozvědí více o vystavených exponátech i celé živočišné říši. Návštěvníci se mohou těšit také na cyklus přednášek zaměřených na faunu a flóru tropické jižní Ameriky (11. 6. 2015), tasmánskou přírodu, jejímž symbolem je legendární vakovlk (24. 9. 2015), nebo ochranu biodiverzity hub České republiky (26. 11. 2015).Pro malé návštěvníky přichystalo Národní muzeum speciální dětskou linku, kterou je provede veselý racek chechtavý. S tímto netradičním průvodcem se potkají přímo v expozici na komiksových stripech i na pracovních listech. Navštívit mohou také dětský koutek, kde se díky interaktivním prvkům seznámí s napínavým příběhem Noema. Součástí je i zábavná hra inspirovaná plavbou Noema a jeho záchranou zvířat, kterou dětský kapitán ovládá pravým lodním kormidlem. Rodiny s dětmi se mohou těšit i na zábavné odpoledne z cyklu Aspoň na víkend, kde se tentokrát seznámí se zajímavostmi, které nabízí příroda, dozví se, jak pracuje přírodovědec v muzeu, a vyzkouší si vlastní přírodovědecké bádání (7. 11. 2015).
Do 30. srpna 2015 bude expozice otevřena ve zkušebním režimu. Více informací o možnostech návštěvy na www.nm.cz.
0 komentářů:
Okomentovat