V rámci celosvětové kampaně Týden otevřeného vzdělávání probíhá v ČR soutěž Hledáme on-line vzdělávací zdroje! Smyslem je ukázat, kolik vzdělávacích možností je volně k dispozici, ale i to, že se o nich neví.
Týden otevřeného vzdělávání (Open Education Week) proběhne oficiálně od 9. do 13. března 2015. Už v těchto dnech ale běží soutěž „Hledáme on-line vzdělávací zdroje!“. Soutěž je postavena na jednoduchém principu: víte-li o volně přístupném vzdělávacím materiálu v některé z vyhlášených kategorií, přihlaste ho do soutěže. Odměnou budou například vstupenky do Techmania Science Center v Plzni.
Soutěž je vyhlášena v následujících kategoriích:
- Co je černá díra?
- Vzdělávací zdroje pro děti s dyslexií
- Chemické reakce
- Různé teorie vzniku života
- Jak komunistický režim manipuloval veřejným míněním?
- Motivace k aktivnímu pohybu dětí
Přihlašovat vzdělávací materiály je možné do 8. 3. 2015. Poté bude mít veřejnost možnost hlasovat a vybrat mezi přihlášenými ty nejzajímavější.
Otevřené vzdělávací zdroje (Open Educational Resources, OER): Podstatou otevřeného vzdělávání je především princip volného a otevřeného sdílení. Volné a otevřené sdílení je v tomto významu chápáno jako neomezené, a to jak z hlediska jeho dostupnosti, to znamená bez bariér, tak také z hlediska svobody využívání, úprav a dalšího šíření. Ze své podstaty je jeho doménou internet, ale nemusí se omezovat pouze na něj. UNESCO vytvořilo svou vlastní platformu pro sdílení otevřených vzdělávacích zdrojů.
Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Otevřené vzdělávací zdroje mají velký potenciál, stačí se podívat třeba na úspěch Khan Academy, která má i svou českou odnož. Je ale nutné je popularizovat a upozornit na ně. O to se soutěží Hledáme on-line vzdělávací zdroje snažíme. “
0 komentářů:
Okomentovat