Z hlediska poskytovatelů vzdělávacích a zážitkových aktivit je nutné snížit sankce, odstranit zbytečnou administrativu a dokazování očkování.
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví (258/2000 Sb.) zavádí nepřiměřeně vysoké sankce pro pořadatele vzdělávacích a zážitkových aktivit pro děti. Například až půl milionu hrozí tomu, kdo přijme dítě bez lékařského posudku o tom, že podstoupilo všechna očkování a že je zdravotně způsobilé akce se zúčastnit. Tento návrh vyvolává otázku, zda sankce nemají sloužit pouze jako nástroj vynucování očkování u rodičů. Česká rada dětí a mládeže je proti těmto a dalším neadekvátním sankcím, které mohou být likvidační a mohou pořadatele odrazovat od pořádání akcí pro děti.
Návrh na úpravu novely ze strany poskytovatelů zákonem dotčených aktivit je následující:
- Upravit sankce obsažené v § 92 novely, které mají dopad na pořadatele škol v přírodě a zotavovacích či jiných podobných akcí. Navržené pokuty jsou likvidační.
- Odstranit zbytečnou administrativní zátěž pro rodiče, kteří posílají děti na zotavovací akce (§ 9).
- Očkování jako podmínka účasti na škole v přírodě a zotavovací akci je neopodstatněná. Ministerstvo zdravotnictví tímto využívá pořadatele (učitele, dobrovolníky v dětských organizacích, sportovce, pracovníky Domovů dětí a mládeže apod.) jako nástroj tlaku na rodiče, a to pod obrovským strachem z likvidačních sankcí.
Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM), řekl: „Preferujeme vrácení novely předkladateli (Ministerstvu zdravotnictví), jelikož se domníváme, že novela je v části zotavovacích akcí předložena bez jakékoli diskuse s cílovou skupinou a respektuje pouze snahu ministerstva na vyšší proočkovanost. Takováto komunikační strategie povede k přesnému opaku. Místo toho, aby stát rodičům vysvětloval, proč je nutné a důležité aby nechali očkovat své děti, tak uloží pokuty těm, co by, byť nedopatřením, vzali tyto děti na školu v přírodě. Na školu v přírodě s těmi stejnými dětmi, se kterými sedí celý rok v jedné místnosti."
0 komentářů:
Okomentovat