Od 9. do 13. března 2015 proběhne celosvětově pořádaná akce Týden otevřeného vzdělávání (Open Education Week). Dle organizátorů z Open Education Consortium jde především o oslavu celosvětového hnutí za otevřené vzdělávání. Zároveň jde o popularizaci faktu, že vzdělávání se díky internetu radikálně mění a otevírá. Jde o velmi významný fenomén, aktivně podporovaný ze strany UNESCO. EDUin organizuje kampaň v ČR. Připojte se a podpořte prosím veřejný zájem.
V ČR proběhne kampaň ve třech následujících rovinách:
- Zájemci se mohou v týdnu od 9. do 13. března 2015 zúčastnit libovolné akce, které budou veřejně dostupné na internetu. Velká část z nich bude přenášena on-line.
- Zájemci mohou v tomto týdnu libovolnou akci uspořádat. Podmínkou je, aby byla přístupná veřejnosti bez omezení a poplatků. Registrace akcí je možná do 25. 2.
Instituce, firmy a další organizace mohou nabídnout zajímavé odborníky. Zajímaví lidé budou buď zapojeni do některé z akcí, bude s nimi natočen rozhovor nebo video.
Návrhy lze posílat na miroslav.parvonic@eduin.cz.
V rámci Týdne otevřeného vzdělávání již probíhá soutěž na téma Hledáme on-line vzdělávací zdroje. Cílem soutěže je upozornit na to, že vzdělávání dostupné na internetu může pokrývat nejrůznější oblasti lidského poznání a může nabývat velmi rozmanitých forem.
Otevřené vzdělávací zdroje (Open Educational Resources, OER): Podstatou otevřeného vzdělávání je především princip volného a otevřeného sdílení. Volné a otevřené sdílení je v tomto významu chápáno jako neomezené, a to jak z hlediska jeho dostupnosti, to znamená bez bariér, tak také z hlediska svobody využívání, úprav a dalšího šíření. Ze své podstaty je jeho doménou internet, ale nemusí se omezovat pouze na něj. UNESCO vytvořilo svou vlastní platformu pro sdílení otevřených vzdělávacích zdrojů.
Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Jednou z nejdůležitějších možností, které přinesl internet, je možnost volného šíření a sdílení vzdělávacích zdrojů. Byť je internet vnímán zejména jako prostředí ekonomicko zábavního charakteru, jeho vliv na vzdělání má zcela zásadní dopad a jeho význam se bude stále zvyšovat. Týden otevřeného vzdělávání je možnost, jak na tuto skutečnost upozornit veřejnost. Volně přístupných vzdělávacích zdrojů je na internetu už dnes velké množství, je ale třeba umět se v nich lépe orientovat. V rámci podpory OER se o to budeme dlouhodobě snažit. Podpora Týdne otevřeného vzdělávání ze strany médií by tomuto veřejnému zájmu výrazně pomohla.“
Další informace naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz.
0 komentářů:
Okomentovat