EDUin se rozhodl zapojit do týdne otevřeného vzdělávání a podpořit tak myšlenku otevřeného vzdělávání a jeho rozvoj v České republice. Snahou EDUin je shromáždit zajímavé vzdělávací akce, které se uskuteční v týdnu 9. - 13. března 2015 a poskytnout jim mediální podporu. V rámci akce by EDUin rád prezentoval různé formy vzdělávání a organizace, které je zajišťují. Základní podmínkou je, aby se jednalo o vzdělávání otevřené, tzn. přístupné a dostupné široké veřejnosti bez omezení (zdarma, bez nutného členství, registrace atd.). Může se jednat o libovolné akce, online i "offline", přednášky, besedy, semináře, kulaté stoly, soutěže atd. Stejně tak je libovolné i téma.
Všechny akce budou zveřejněny koncem února na adrese www.otevrenevzdelavani.cz.
Součástí internetových stránek www.otevrenevzdelavani.cz budou i odkazy na zajímavé projekty v rámci otevřeného vzdělávání, otevřené vzdělávací zdroje, videa a další. Mimo jiné je připravován překlad "handbooku" k otevřenému vzdělávání (z anglické verze). Proto uvítáme i vaše typy na zajímavé zdroje a odkazy, které bychom na tomto webu mohli prezentovat.
Jak se zapojit
Zapojit se můžete mnoha způsoby:1) Uspořádání akce
Může se jednat o libovolnou vzdělávací akci. Podmínkou je, aby byla přístupná veřejnosti bez omezeni, tj. zdarma, a v případě online akcí ideálně i bez autentizačních bariér (nutnost registrace apod.), a aby se uskutečnila v termínu 9. - 13. 3. 2015.
V případě vašeho zájmu bychom vás rádi požádali o vyplnění krátkého registračního formuláře akce na adrese: http://goo.gl/forms/r0FM1DuHsP
Akce, prosím, registrujte do 25. 2.
2) Zajištění zajímavých odborníků
Nechcete pořádat akci, ale uměli byste zajistit zajímavou a inspirativní osobnost? Takového člověka rádi využijeme buď pro jeho přímé zapojení do některých z akcí, natočíme s ním rozhovor a nebo uvítáme i krátké (video)poselství určené účastníkům akcí otevřeného vzdělávacího týdne.
Své náměty, prosím, posílejte mailem na: miroslav.parvonic@eduin.cz
3) Sdílení zajímavých zdrojů a materiálů
Máte-li zajímavý zdroj nebo materiál, podělte se s námi i ostatními! Může se jednat o úložiště materiálů, výukové materiály, videa, fotogalerie apod.
Zdroje je možné vkládat zde: http://goo.gl/forms/jPv1chGcKr
Co EDUin nabízí
Snahou EDUinu bude především zajistit mediální podporu celému týdnu otevřeného vzdělávání a propagovat myšlenku otevřeného vzdělávání jako takového. (Nemusíte se bát, že bychom se zaměřili pouze na jedinou akci či organizaci).- Všechny akce zveřejníme na webových stránkách a zajistíme jejich propagaci našimi komunikačními kanály. Zároveň budeme rádi, zahrnete-li odkaz na akce v otevřeném týdnu vzdělávání i vy do svých komunikačních kanálů.
- Pokud budete mít zájem, můžeme vaši akci propojit s ostatními. Můžete tak například sdílet odborníky v rámci webinářů, můžeme se pokusit o online propojení akcí nebo jednotlivé akce poskládat do tematických bloků. To vše ale záleží jen na vás a akcích, které zaregistrujete.
- V průběhu února bude vyhlášena soutěž o nejzajímavější vzdělávací zdroj a výsledky této soutěže budou vyhlášeny během týdne otevřeného vzdělávání. Soutěž bude rozdělena do několika kategorií a proběhne ve dvou fázích. V prvním kroku bude veřejnost nominovat různé zdroje. Porota následně vybere následně vybere určitý počet finalistů a o výběru těch nejlepších rozhodne veřejnost hlasováním v průběhu týdne otevřeného vzdělávání.
- Ve čtvrtek 19. 3. se uskuteční kulatý stůl SKAV a EDUin k tématu otevřeného vzdělávání.
Otevřené vzdělávání
Podstatou otevřeného vzdělávání je především princip volného a otevřeného sdílení. Volné a otevřené sdílení je v tomto významu chápáno jako neomezené, a to jak z hlediska jeho dostupnosti, to znamená bez bariér, tak také z hlediska svobody využívání, úprav a dalšího šíření. Volné a otevřené sdílení zvyšuje přístup ke vzdělání a znalostem pro každého, kdekoliv a kdykoliv.Myšlenka svobodného a otevřeného sdílení ve vzdělávání není nic nového. Ba právě naopak, sdílení je hlavním principem ve vzdělávání od samého začátku. Vzdělávání je sdílení, rozuměj vzájemné předávání, informací, znalostí, postřehů a zkušeností s ostatními, na jehož základě mohou vznikat myšlenky, znalosti, dovednosti a porozumění novým věcem. Otevřené vzdělávání se snaží rozšířit možnosti vzdělávání tím, že využívá především, ale nejen, sílu internetu, který umožňuje rychlou a v podstatě volné šíření, a umožnit lidem na celém světě přístup k poznání, komunikaci a spolupráci.
0 komentářů:
Okomentovat