Vzdělávací iniciativu aces zahájila v roce 2006 Nadace ERSTE a koordinuje ji vídeňské Interkulturelles Zentrum ve spolupráci s bratislavskou organizací VČELI DOM. Jejím cílem je podpořit výměnu a mezikulturní dialog mladých lidí. Do této sítě, která je aktivní ve střední a jihovýchodní Evropě a kterou podporují ministerstva školství ve všech zúčastněných zemích, se již zapojilo více než 25 tisíc žáků a 36 tisíc učitelů z 15 zemí.
Z České republiky, která je součástí projektu od jeho počátku, se zúčastnilo 24 škol, několik z nich i opakovaně (http://www.aces.or.at/schoolnetwork).
Letošní téma: Solidarita
Všichni lidé jsou si rovni, ale ne všichni mají rovné příležitosti. Bohužel, někteří jsou z různých důvodů znevýhodněni: mají speciální potřeby, žijí pod hranicí chudoby nebo jsou odsouváni na okraj zájmu kvůli tomu, kým jsou, odkud pocházejí nebo co se jim stalo. Cílem projektu aces je vytvořit společnost, ve které se lidé starají jeden o druhého, kde se lidé nejen hlásí ke svým právům, ale také vidí zodpovědnost, kterou mají za blaho nás všech.
„Projekt aces posiluje myšlenku rovného partnerství a sdílené odpovědnosti. Jeho mezinárodní charakter vybízí studenty a učitele k tomu, aby se podívali za hranice svých vlastních životů a obzorů. Získají tak přátele mezi lidmi z jiných zemí a pohlédnou na svou zemi z jiné perspektivy, což posílí jejich kritické myšlení, empatii a solidaritu. A také si při tom užijí spoustu zábavy,“ vysvětluje Robin Gosejohann, projektový manažer Nadace ERSTE.
Jedna soutěž – spousta vítězů
Od 15. ledna do 15. dubna 2015 mají školy možnost najít své mezinárodní partnery a poslat společný návrh projektu. Výzva je určena školám v zapojených zemích s cílovou skupinou studentů ve věku 12 až 17 let. S hledáním mezinárodního partnera pomáhá online aplikace na webu aces (www.aces.or.at/partnerfinder). Mezinárodní komise následně vybere a ocení nejlepší nápady a vítězové získají podporu pro své přeshraniční projekty. Mezinárodní setkání s delegacemi všech vítězných projektů poté nabídne platformu pro výměnu zkušeností a další rozvoj vzdělávání.
aces – data a fakta
Téma projektové soutěže: Ve znamení solidarity: Zajímáme se, nebojíme se a sdílíme
Uzávěrka přihlášek: 15. dubna 2015
Partnerské země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá hora, Česká republika, Chorvatsko, Kosovo, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko
Kontakt:
Interkulturelles Zentrum
Rebecca Zeilinger
E-mail: rebecca.zeilinger@iz.or.at
Phone: +43/(0)1/586 75 44
Více informací na: http://www.aces.or.at
O Nadaci ERSTE
Více informací naleznete na www.erstestiftung.org
Interkulturelles Zentrum
Interkulturelles Zentrum (IZ) je nezávislá nezisková organizace se sídlem ve Vídni (Rakousko). Od roku 1987 podporuje mezinárodní partnerství mezi školami, přeshraniční spolupráci v oblasti vzdělávání, mezinárodní práci s mládeží, stejně jako mezikulturní vzdělávání a management rozmanitosti v Rakousku a v zahraničí. Od roku 2007 je IZ Národní agenturou pro mládežnický program EU (Youth in Action, Erasmus+). IZ je vedeno manažerským týmem na plný úvazek a čestným představenstvem složeným z odborníků.Více informací naleznete na www.iz.or.at.
Více informací naleznete na www.vcelidom.sk.
VČELÍ DOM
VČELÍ DOM je neziskové občanské sdružení, které vzniklo v květnu 2009 v Bratislavě s cílem podporovat a rozvíjet iniciativy, které pomáhají společnosti naplnit výzvy spojené se vznikem nové sjednocené Evropy. Sdružení se aktivně podílí na vyhledávání a tvorbě zdrojů, které mohou pomoci oživit kulturní a společenský život na Slovensku a v ostatních zemích zejména střední a jihovýchodní Evropy. Úsilí sdružení VČELÍ DOM se soustředí na posilování občanské společnosti a dialogu v Evropě. Hlavními pilíři jeho aktivit je vzdělávání, sociální participace a partnerská spolupráce.Více informací naleznete na www.vcelidom.sk.
0 komentářů:
Okomentovat