Co přinesl týden 12. 1. – 18.1. 2015
Témata týdne: Josef Kvasničák, učitel z Gymnázia Jana Keplera, píše o tom, jak by vypadala škola, kdyby se děti více věnovaly místo reprodukci znalostí nápadům na rozvoj města či literárním příběhům (HN). Školský výbor sněmovny odmítl návrh ministerstva na eliminaci domácího vzdělávání, odmítl i registr učitelů (Týden). Větší pravomoci pro školské rady navrhuje do novely školského zákona TOP 09 (Deník Referendum). Petr Fiala (ODS) se postavil proti tomu, že MŠMT odmítlo podpořit projekt CTYOnline, argument, že by šlo o podporu nerovnosti ve vzdělávání, považuje za „socialistický“ (Parlamentní listy). Podle průzkumu ČT v Ostravě podstatně ubylo záškoláctví, nicméně situace se liší dle jednotlivých škol (ČT). Na městské zakázky v Kadani dosáhnou jen ti, kteří zaměstnají absolventy (iDNES.cz).
Výrok týdne:
„Prezident vědomě odmítá představu, že součástí výchovy je i výchova k pomoci silnějších slabším, schopnějších potřebným. (…) Cítí se prostě být prezidentem deseti milionů sobců, kteří kromě „urvi pro sebe, co můžeš“, k jiným hodnotám být vedeni nemají – oni sami, ani jejich děti.“ Předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR Jiří Zlatuška v reakci na výrok Miloše Zemana o inkluzivním vzdělávání.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Prezident odmítá inkluzivní vzdělávání. Během své návštěvy rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí odmítl Miloš Zeman inkluzivní vzdělávání, protože děti jsou údajně šťastnější v „rovnocenné komunitě“ (ČT). Výrok vzbudil řadu ostrých reakcí z odborných kruhů (LN). O tom, jak Miloš Zeman učinil z inkluzivního vzdělávání veřejné téma, je komentář Tomáše Feřteka (LN). Proti názoru prezidenta se postavili jak političtí lídři, tak další odborníci z oblasti vzdělávání (iDNES.cz). Na pravděpodobnou souvislost prezidentova výroku s umisťováním romských dětí do praktických škol poukazuje Romea. Na antisociální pozadí výroku poukazuje Bob Kartous (Britské listy). Tamtéž Bob Kartous eviduje, v čem se Miloš Zeman v souvislosti s inkluzí mýlí. Kulatý stůl SKAV se bude věnovat tématu speciálních vzdělávacích potřeb a způsobu jejich určení.
- Zápisy a honba za umístěním dětí v kvalitních školách. Začaly zápisy do prvních tříd ZŠ. Byť v ČR neexistuje oficiální žebříček škol, některé získaly dobré jméno a tedy i vyšší zájem rodičů. Ti jsou ochotni měnit trvalé bydliště, které je předpokladem umístění dětí (iDNES.cz). Podporu tomu, aby děti byly umisťovány do ZŠ v oblasti jejich bydliště, vyjádřila Petra Skalická z ČvT, Václav Klaus ml. soudí, že možnost výběru školy má zůstat neměnná (ČRo Plus). Ombudsmanka Anna Šabatová vnímá snahu rodičů získat pro své dítě místo změnou trvalého bydliště jako zneužití práva, o přijetí by měl rozhodovat při nedostačující kapacitě los (Novinky.cz). O tom, že přijímací zkoušky do první třídy ZŠ jsou nemravné, píše Tomáš Feřtek (Respekt).
- Vytvářejí přijímací zkoušky na SŠ stav právní nejistoty? Společnost Scio uvedla, že pilotní projekt přijímacích zkoušek na SŠ způsobí stav právní nejistoty. Podle právní analýzy, kterou si nechala vypracovat, údajně není jejich využití v přijímacím řízení 2015 v souladu s právem (ČT). Podle Boba Kartouse jde o právní sofisma, dle školského zákona je přijímací řízení plně v rukou ředitelů SŠ. Protiprávní by však byl tlak zřizovatelů na ředitele. Podstatnější je, že přijímací zkoušky sníží rovnost v přístupu ke vzdělání (ČT, od 14:35).
- Kam kráčí školní stravování. Podle zprávy České školní inspekce stále dochází na některých českých školách k nevyvážené nabídce stravování (přemíra tuků a cukrů), nicméně celkově se údajně úroveň zlepšuje. V oblasti občanských iniciativ se v poslední době nejvíce (i mediálně) prosazuje projekt Skutečně zdravá škola, který si bere za cíl zlepšit stravování za stávající finanční podpory.
- Vši ve škole k zápisům. Podívejte se na díl seriálu o vzdělávání, který ukazuje, čeho si při výběru školy všímat.
- Magický hlas rebelky. Jeden svět na školách zpřístupnil školám film o Martě Kubišové.
- Jak mohou učitelé zjistit, zda jsou technologicky připraveni. 5 kritérií, podle kterých to lze zjistit (Aj).
- Kulatý stůl SKAV ke speciálním vzdělávacím potřebám a jejich rozpoznávání. 22. 1. od 10:00, ZŠ Vodičkova, Praha.
- Rodiče za inkluzi. Vzniká nová aliance, představena bude na tiskové konferenci 27. 1. od 12:00 v Era světě, Jungmannovo nám. 767, Praha.
Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.
0 komentářů:
Okomentovat