V rámci kulatého stolu budou odborníci diskutovat o tom, jak by měla vypadat a k čemu může být dobrá rada pro vzdělávání zřízená ministrem Chládkem.
EDUin se rozhodl využít faktu, že ministr školství upřesnil, že nově jmenovaný orgán, v jehož čele by mohl být Václav Klaus starší, není Národní radou pro vzdělávání, ale jejím přípravným výborem. Proto chce v rámci pravidelných odborných debat vyzvat odborníky, aby pojmenovali, jak by měla národní rada vypadat, jaké by měly být její pravomoci a sféra působnosti. Videozáznam debaty bude k dispozici ministerstvu školství i odborné veřejnosti a novinářům.
Debata se bude konat v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a EDUin, ve čtvrtek 20. 11. v Základní škole Vodičkova 22, Praha 1. Vstup je volný, délka debaty dvě hodiny. Přizvaní odborníci budou řešit především tyto otázky:
- Může být Národní rada pro vzdělávání užitečná? Nepůjde jen o formální orgán?
- Kdo a na jaké funkční období má radu jmenovat.
- Jaké má být postavení a pravomoci předsedy rady.
- Jaké má být složení rady, aby nešlo jen o lobbistický orgán již existujících institucí.
- Nakolik může či musí ministr školství zohledňovat usnesení rady.
- Jaká je reálná možnost, že rada ovlivní kvalitu vzdělávání.
- Pozvánku na akci naleznete ZDE a v příloze tiskové zprávy.
Tomáš Feřtek, moderátor debaty, řekl: „Zřízení Národní rady pro vzdělávání, která zajistí, že se nebude kormidlo vzdělávání otáčet jiným směrem každé čtyři roky s novým ministrem, rozhodně vítáme. Ale považujeme za nutnou debatu o tom, kdo má radu zřizovat, jaký má mít mandát i složení. Chceme tak přispět k tomu, aby šlo o opravdu funkční společenství, které bude schopné na podobě vzdělávání něco změnit k lepšímu.“
0 komentářů:
Okomentovat