Témata diskuse jsou: Hrozí České republice nedostatek expertů ICT? Jakým způsobem se podílejí firmy a organizace na vytváření a obsazování digitálních pracovních míst v ČR? Jakým překážkám čelí digitální start-upy? Berou školní osnovy, odborná příprava a univerzitní programy v ČR dostatečně v potaz potřeby trhu v oblasti ICT?
Diskuse se bude konat v úterý 25. listopadu 2014 od 16 do 18 hodin v Evropském domě v Jungmannově ulici 24, v Praze 1.
Diskusi zahájí Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, po němž svá vystoupení přednesou níže uvedení řečníci:
- Alexander Riedl, Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie
- Ondřej Neumajer, odborný konzultant strategie digitálního vzdělávání do roku 2020, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
- Jan Mühlfeit, prezident Microsoft Europe
- Svatoslav Novák, prezident ICT Unie
- Zdeněk Somr, viceprezident Hospodářské komory České republiky
Souvislosti:
Každý rok chybí v ČR až tři tisíce pracovníků se vzděláním v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Přesto se, pokud jde o podporu univerzitního vzdělávání, ICT nedostává takové pozornosti jako jiným oborům. Současně chybí kvalitní pedagogové, kteří by mohli vychovat experty již od základních a středních škol. Z chování trhu lze usuzovat, že podpora vzdělávání v oblasti ICT bude nadále vycházet především ze soukromého sektoru, tedy firem, které experty v oblasti ICT postrádají. Potenciál rostoucího počtu volných digitálních pracovních míst by mohl být lékem na snížení nezaměstnanosti v EU, zejména pak nezaměstnanosti mladých lidí. Dle odhadů Evropské komise může v EU v této oblasti chybět až 900 tisíc pracovníků. Z tohoto důvodu Komise 4. března 2013 iniciovala vznik Velké koalice pro digitální pracovní místa, která spojuje aktéry v digitální oblasti s cílem hledat společné řešení pro nárůst volných pracovních míst v ICT. K této iniciativě se přidalo více než 15 společností a organizací a učinilo závazky týkající se nových pracovních míst, zařízení odborného vzdělávání, stáží, financování začínajících podniků, bezplatných internetových kurzů apod.
Cílem debaty je diskutovat o iniciativě Velká koalice pro digitální pracovní místa, jejím potenciálním vlivu na hospodářský růst České republiky, vytváření digitálního vzdělávacího programu pro mladé a podpory vzdělávání v této oblasti.
V případě zájmu o účast se prosím registrujte do 24. listopadu 2014 zde nebo emailem na prague@cebre.cz.
Podrobnosti a pozvánku naleznete na stránkách Evropského domu.
0 komentářů:
Okomentovat