Online hrám jsem se rozhodl věnovat tak trochu ze zvědavosti, hlavně ale kvůli potvrzení mého přesvědčení, že je hraje více jak 50 % mladistvých. Je to aktivita, která se velice rychle rozšiřuje (viz Bitva o B-R5RB). Tyto hry však neoslovují pouze mladistvé, ale přitahují téměř všechny věkové kategorie. Stačí se podívat na Facebook, kde své úspěchy z online her hráči sdílí. Já sám jsem ještě před třemi lety hrál opravdu hodně. I teď mě to velice láká, ale naštěstí odolávám. Online hry jsou opravdu šílený žrout času a myšlenek. Když jsem hrál, stále jsem myslel na to, co postavím, jak si vylepším město, kdy zaútočím. A to je ten hlavní důvod, proč mě zajímá, jak jsou na tom s hraním dnešní mládež.
Specifikace
Online her je veliké množství. Já osobně dávám přednost strategiím. To jsou ty hry, v nichž si hráč například buduje vlastní město, těží suroviny a stále kliká na nějaké akce. Jsou jak bojové, tak i budovatelské. Když vás pohltí, jen těžko se jich vzdáváte. V této kategorii je přibližně 150 různých online her a jejich počet stále narůstá. Každá z nich má ještě několik světů, kde se dá hrát. Reklamy lákají (nemusíte nic instalovat, hrajete s tisíci hráči a tvoříte komunity, hraní je zdarma). Toto jsou lákadla, která vám umožní začít hrát a zároveň vás drží v situaci, kdy chcete stále kontrolovat své panství. Dokonce můžete hru ovládat z různých zařízení, což zvyšuje pokušení kliknout si na ni například během školní výuky či o přestávce. Mít tisíce spoluhráčů znamená i tisíce soupeřů po celém světě, hra tedy nikdy nespí. Hráč může být napaden ve dne v noci. Hra je zdarma často jen zpočátku. Většina her dnes využívá tzv. mikrotransakcí, což funguje většinou tak, že když vás hra zaujme, vede vás k potřebě si za různé bonusy koupit vylepšení, urychlení, a díky tomu stoupat v žebříčku slávy.Zprvu se zdá, že stačí u hry sedět 5 minut a je to. Ale za hodinu u toho hráči sedí znovu. Najednou je to 10 minut a dál a dál, až se u hry tráví hodiny, dny a noci. Často, když u hry uživatel tráví tolik času, chce být lepší a lepší. Nakonec se neubrání a nějaké to vylepšení si koupí, což může skončit i útratou několika set korun měsíčně.
Anketa
Učím celkem na třech středních školách a učilištích, kde jsem nechal svoje žáky vyplnit online anketu. Jednalo se o žáky prvních a druhých ročníků maturitních i učňovských oborů. Anketu jsem nastavil tak, aby ti, kteří nehrají, přeskočili všechny otázky a dostali se rovnou na konec. Tím jsem alespoň částečně eliminoval vymyšlené odpovědi. Hráči odpovídali na otázky, které by měly charakterizovat, kolik času a peněz do hraní dávají, a jak moc jsou na hrách závislí. Otázky jsou uzavřené, především jde o výběr z několika možností, díky čemuž bylo zpracování výsledků značně usnadněno.Celkem se zúčastnilo 177 respondentů. Do věkového filtru 15 – 23 let jich patřilo 160, z toho 59 dívek. Z ankety vyplynulo, že 105 respondentů (tedy 65,6 %) online hry hraje. Z toho celých 56 % tvrdilo, že hrají pouze 1 hodinu denně. 15,6 % hraje 4 a více hodin.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz
0 komentářů:
Okomentovat