Mrakodrapy materiálů na pracovním stole v kabinetu, půltunové štosy příprav na hodinu a věčně průvanem rozfoukané papíry pro podporu vyučování mohou být minulostí. I kantoři mají nárok těžit to nejlepší zlato digitálního světa a ulehčit tak život sobě i ostatním. Proč tomu tak dosud většinou není? Učitelé mnohdy nevědí, jaké jsou možnosti nebo je neumí využít. Dnešní článek se pokusí odstranit uvedené bariéry. Nastíní jednu z funkčních možností a popíše, jakým způsobem ji efektivně využít.
Co je Evernote?
Evernote je cloudová služba určená pro psaní poznámek, jejich třídění, archivaci a vyhledávání. Poznámkou může být text, webová stránka nebo její výňatek, fotografie, zvukový záznam nebo ručně psaný text. Poznámky mohou obsahovat připojené soubory a také mohou být tříděny do složek, štítkovány, komentovány, upravovány, vyhledávány a exportovány.Evernote podporuje řadu operačních systémů pro počítače: Windows Desktop, Windows 8 (Touch), Mac OS X a mobilní zařízení: Android, iPhone, iPad, iPod Touch, Windows Phone, Blackberry a WebOS (viz The Evernote family of products). Nabízí také on-line synchronizaci a zálohování. K tomu všemu stačí pouze jeden založený účet.
Využití funkcí a tipy
Editor
Ukládání webového obsahu
Mnoho uživatelů, konzumentů informací a pravidelných prokrastinátorů občas narazí na tvrdou realitu. Zajímavý článek staršího data, který si chtěli znovu přečíst nebo ho s někým sdílet, je v dané chvíli nahrazen hláškou: Error 404 - stránka nenalezena. To je určitě nepříjemné.Pomocí nástroje Evernote Web Clipper je možné jakýkoliv článek, odstavec, text, citát nebo fotografii (cokoliv, co je možné vidět na monitoru) jednou provždy uložit a roztřídit mezi své poznámky, následně také sdílet s ostatními [1]. Stačí mít rozšíření pro používaný internetový prohlížeč: Chrome, Safari, Opera, Firefox, Internet Explorer (prostřednictvím nainstalované aplikace Evernote ve Windows).
Fotografie
Pomocí fotoaparátu v telefonu je možné digitalizovat ručně popsanou tabuli, poznámky v sešitu nebo cokoliv, co máte na očích. V případě použití tiskacího písma funguje optické rozpoznávání znaků (OCR) [2]. Do vytvořených fotografií lze umístit popisky pomocí aplikace Skitch. Názornou ukázku použití lze zhlédnout na Youtube.Zvuková poznámka
Použitím zvukové poznámky lze zaznamenat myšlenky nebo nápady (např. ohledně tématu hodiny) tak, jak plynou, a následně si je v bodech sepsat [1]. Nebo také nahrát důležité informace, případně celou lekci a sdílet ji s chybějícími žáky.Celý článek na spomocnik.rvp.cz
2 komentářů:
Dobrý den, osobně doproučuji aplikaci Planboard, kterou již léta úspěšně využívám. https://www.planboardapp.com/
Dobrý den,
pokud budete chtít více informací o Evernote, určitě se podívejte na český projekt LifeNotes.cz (http://lifenotes.cz), který se na něj zaměřuje a já určitě rád pomůžu s nastavením a praktickým využitím.
Okomentovat