Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.
Co přinesl týden 29.9. – 5. 10. 2014
Témata týdne: Světový den učitelů letos připadl na neděli 5. 10. O vztahu demokracie, učitelů a studentů, stejně jako o otázkách řízení škol a podobných je rozhovor s Lejfem Moosem, profesorem pedagogiky z Aarhuské univerzity v Kodani (starší, ale zajímavý rozhovor časopisu Studia Paedagogica, FF MU Brno). Vzdělání otce je podle posledního britského průzkumu silnějším faktorem úspěchu dítěte ve vzdělávání než faktor vzdělání matky (Guardian). Zájem rodičů o školy vymykající se běžným standardům dokumentuje reportáž z Brna (iDNES.cz). To, že VŠ vzdělání není zárukou ochrany před bezdomovectvím, dokumentují aktuální statistiky (ČT). Poslankyně Zelienková (ANO) by ráda zpoplatnila studium na českých VŠ lidem, kteří budou schopni studovat v českém jazyce a pocházejí mimo EU, stranický kolega Zlatuška jí to rozmlouvá. Vřele doporučujeme blog o nepití mléka, nedisciplinovanosti a vůbec výchově dětí v mateřských školách.
Výrok týdne:
„Dystopická varianta vývoje VŠ v Praze je, že tu zbudou dvě VŠ, a to UK a ČVUT. Všechny ostatní zaniknou, protože nebudou mít studenty. Ti budou studovat v zahraničí..“
Jan Kasl na diskusním fóru kandidátů na primátora organizované pražskou American Chamber of Commerce, 2. 10. 2014.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Diskuse o české učitelce/učiteli. Podle indexu efektivity učitelů (sleduje poměr „náklady na platy – vzdělávací výsledky v mezinárodních průzkumech“) patří ti čeští na špičku (Respekt). Jak tvrdí Eric A. Hanushek, diskusi o kvalitě učitelů nelze vést bez toho, aniž bychom se pokusili jejich práci zhodnotit (Britské listy). Zájmům trhu práce údajně neodpovídá množství praktiků ve školách (iHNED.cz).
- Stres a vzdělávání. Podle výzkumu Tomáše Protivínského a Daniela Münicha z CERGE-EI na datech z přijímacích zkoušek (od společnosti Scio) má stres významný vliv na výsledek testu u přijímacích zkoušek. O vlivu stresu na žáky existuje řada vědeckých publikací a rešerší. Zároveň se vede vědecká diskuse o tom, jak se naučit se stresem pracovat. Stres má významný vliv i na učitele. Jak stresu předejít se mohou učitelé dozvědět v rámci podpůrné skupiny organizované EDUinem (Inspirace z (a do) praxe).
- Romové (nejen) ve vzdělávacím systému. Zkušenost Romky v českém školském systému zprostředkovává příběh Magdaleny Karvayové (Referendum). Klíčovou roli učitelů v možnostech rozvoje romských dětí dokumentuje výzkum socioložky Laury Fónadové z MU v Brně. O tom, jak vzdělání determinuje sociální možnosti Romů, je komentář Boba Kartouse (Hospodářské noviny). Pozadí vztahu české společnosti k Romům a relativní zanedbatelnost vlivu školy na tento vztah u studentů ozřejmuje Daniel Prokop (Salon Práva).
- Kvalita vysokých škol. V aktuálním žebříčku Times Higher Education dominují zejména univerzity z USA a pak Británie, zejména ty z USA. První česká, UK, je ve čtvrté stovce. Žebříček odpovídá faktu, že lídři v řadě zemí získávají vzdělání právě zde.
- Poslední možnost nominovat na Eduína 2014. Cena za inovativní projekty ve vzdělávání, už jen do 15. 10.
- Příběhy 20. století. Přihlášky do soutěže na podporu vytváření vlastní orální historie prodlouženy do 20. 10.
- Jak na občanskou výchovu. Učíte tento předmět? Pomozte jej zmapovat prostřednictvím dotazníku.
- Zvoní! Nové číslo časopisu o tématech blízkých vzdělávání z pohledu školy i rodiny.
- Zlatý oříšek. Soutěž pro nadané děti (bez předem daných kategorií).
- Filmy do výuky. Dokumentární a výukové filmy na webu Jeden svět na školách: kromě dějinám už i přírodověda.
- Jak může vypadat Extra třída, medailonky z terénu: Deblín, Dolní Žandov, Chomutov, Frýdlant, Opočno, Petroupim.
- Kongresové dny výchovného poradenství. 9. – 10. 10. v hotelu Continental, Kounicova 6, Brno.
- Konference Cizí jazyky pro zvýšení kvality cestovního ruchu. Určeno pro vzdělavatele všeho druhu. 9. 10., sál zastupitelstva KÚ JČK, U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice.
- Jak komunikovat inkluzi? Workshop designového myšlení, 10. 10., Langhans, Vodičkova 37, Praha.
Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.
0 komentářů:
Okomentovat