Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.
Co přinesl týden 1. – 7. 9. 2014
Témata týdne: EDUin a Stream.cz spustili seriál krátkých videí Vši ve škole! Je pro rodiče i učitele a je o tom, jak jednoduše lze proměnit školu v příjemné a tvůrčí místo. Sdružení lesních školek sepsalo petici na podporu změny zákona o dětských skupinách. Českými médii proběhla kontroverze ohledně (ne)vhodnosti nošení šátků ve školách z náboženských důvodů. Hospodářská komora ČR představila koncept Studentských kanceláří, propojujících technické vzdělávání s praxí. Komentář Jitky Boučkové: škola má hledat nadání dětí, ne všechny vtěsnat do jedné formičky. Komentář Boba Kartouse pro HN o paradoxním vztahu zřizovatelů škol k dostupnosti vzdělání. Poněkud morbidní povídka Miloše Čermáka o měnících se vztazích mezi dětmi a učiteli.
Výrok týdne:
„Tyto stížnosti na praktické, nebo jak se historicky říkalo zvláštní školy, trošku souvisí s tím, že země západní Evropy mnohdy tyto typy školství neznají.“ Eduard Zeman, první český školský ombudsman, obhajoval na DVTV přístup českého školství k romským dětem argumentem, který je obvykle používán kritiky praxe umisťování dětí se sociokulturním znevýhodněním do praktických škol. Školy v rozvinutých zemích se snaží takové děti maximálně integrovat do běžných škol.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Nový školní rok začal. Jeho hlavními tématy budou koncepční dokument Strategie 2020, přípravy jednotných přijímacích zkoušek, novela školského zákona, dopracování kariérního řádu učitelů, reforma financování regionálního školství. Souhrnné komentáře Tomáše Feřteka (MF Dnes) a Boba Kartouse (LN), vystoupení Mirka Hřebeckého (ČT24, 55 min.), vystoupení ministra školství v OVM.
- České republice hrozí, že přijde o aktivní a talentovanou část mladé generace. SŠ studenti jsou dle výzkumu Člověka v tísni a Medianu skeptičtí v otázce vlastního vlivu na veřejné dění. 80 % se domnívá, že nemohou nic změnit. Zároveň sílí zájem studentů studovat v zahraničí (výzkum společnosti Datank).
- Pomůcky alternativních pedagogických směrů vstupují do běžných škol, digitalizace zvyšuje nároky škol na adaptaci, školám se však krátí rozpočty. Miroslav Hřebecký (EDUin) o současných trendech. Sdružení Arnika provedlo průzkum bezpečnosti pomůcek, Ondřej Neumajer (PedF UK) k rychlosti prostupu digitalizace do škol.
- Knihovny a vzdělávání: trendy jsou vytváření prostoru a nástrojů pro vzdělávání ve vědách, trénink dovedností na sociálních sítích, bezdrátový a 3D tisk, rozvoj programování. Výzkum přineslo aktuální vydání eSchoolnews. V tomto duchu představila novinky na příští rok třeba Moravská zemská knihovna v Brně.
- Extra třídy. Projekt, jehož cílem je zapojit žáky do dění v jejich okolí a posunout je v jejich vzdělání, zkušenostech, sebevědomí, odvaze. Přihlaste svou školu do 10. 11., podpora omezena! Dosavadní projekty.
- Katalog podpůrných opatření. Materiál vypracovaný ve spolupráci Člověka v tísni a Univerzita Palackého podporující školy v začleňování dětí se specifickými potřebami je nyní k připomínkování pro odbornou veřejnost.
- Web Rangers 2.0. Příspěvek Googlu k bezpečnosti na webu. Více na www.webrangers.cz, video je zde.
- VIA Bona. Ocenění udělované nadací Via mladým lidem, kteří jsou aktivně dobročinní, zná své finalisty.
- Newsletter Svoboda učení. Aktuální vydání newsletteru akcentujícího svobodu jako základní princip učení.
EDUin startuje EDUpoint Praha! Místo, kde je vzdělávání doma. Pevnostní 651/8, 162 00 Praha 6. Pravidelný úterní EDUhub (13:00 – 18:00) – síťujte se, nebo si dělejte na svém. Kontakt: Tamara.kovacova@eduin.cz.
- EDUtřída, procvičovací guláš s Ivanou Málkovou aneb jak může vypadat školní třída (10. 9., 16:00, EDUpoint Praha)
- Krabička na cestu. Rady, nápady, zkušenosti a informace (8. 9., Praha)
- Setkání v Open Educational Resources. Přijďte si popovídat s experty o vzdělávání v digitálním světě (15. 9., 17:00, EDUpoint Praha)
- Efektivní vyučovací metody v inkluzivní třídě (17. 9., Praha)
- Kulatý stůl SKAV a EDUin (18. 9., 10.30, ZŠ Vodičkova, Praha)
Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.
1 komentářů:
se domnívají, že nemají na nic vliv
Souhlasím, nemají. Pokud je pro ně nejvyšší prioritou výhradně jen zábava a vlastní pohodlí, o společenské dění se nezajímají a k volbám nechodí, pak vskutku na nic vliv nemají. Půjde-li to tak dál, přestou mít vliv i na míru té svojí zábavy a pohodlí.
Odhaduji, že voličů do třiceti let může být tak pětina. A to by nebylo zase až tak málo.
Okomentovat