Výzkum pracoval s odpověďmi 750 dospělých v úřednických nebo vyšších pozicích. Profesorka Hobsbawm vede studenty k tomu, aby s budováním vazeb začali už při studiu, a učí je zbavit se ostychu. Péči o sociální zdatnost pokládá za stejně samozřejmou a nezbytnou jako péči o fyzickou zdatnost a zdravý životní styl. Ve své práci uvádí pět zásad pro efektivní networking:
- Vytvoř a zorganizuj si vlastní síť – nejprve shromáždi veškerá jména a kontakty, potom je rozčleň do tří skupin: a) lidé, se kterými jsi v častém kontaktu, b) ti, se kterými chceš udržovat kontakt, c) ti, se kterými chceš navázat kontakt.
- Rozhovor tváří v tvář pětkrát týdně – nejúčinnější je přímý kontakt tváří v tvář nebo hlasový hovor, pamatuj na důležitost sdílení, nikoliv prodávání.
- Přehled o poznatcích – vytvoř si seznam zdrojů informací, o kterých je užitečné mít přehled, dbej na vyváženost zdrojů od zpráv po odborné informace i články pro obecnou veřejnost.
- Buď aktivní (networking jako životní styl) – věnuj alespoň pětinu svého pracovního času každý týden (8–10 hodin) budování kontaktů, procházení zdrojů, osobním setkáním.
- Zvídavost a štědrost – sdílej své poznatky a zdroje, spolupracuj, pomoz překonávat ostych, zajímej se o nápady ostatních. Výzkum ukázal, že mladší lidé spoléhají více na osobní kontakty než pracovníci na vyšších stupních kariérního žebříčku, třetina vedoucích pracovníků využívá online sociální sítě.
Pouze 24 % žen uvedlo, že využívá kontaktů v rámci ženských skupin („Stiletto Network“ oproti nebo kromě „Old Boy Network“).
Poznámka: U učitelů mluvíme o osobním vzdělávacím prostředí, o jeho významu viz zde.
Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.
0 komentářů:
Okomentovat