Zveřejněná zpráva INHOPE ukazuje na klíčové trendy a hrozby související s online distribucí materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí.
"INHOPE a jeho členské horké linky byly v roce 2013 svědky čtrnáctiprocentního vzestupu počtu hlášení nelegálního obsahu v online prostředí oproti předcházejícímu roku. Analytici těchto linek po celém světě zároveň zaznamenali dramatický vzestup (47%) v počtu hlášení potvrzených jako materiály zachycující sexuální zneužívání či vykořisťování dětí," uvádí Russell Chadwick, výkonný ředitel INHOPE.
"Tyto materiály jsou rychle a efektivně odstraňovány ve spolupráci s poskytovateli internetových služeb a policejními složkami, aby se zabránilo opětovné viktimizaci obětí; současně je poskytována asistence bezpečnostním složkám. Tam, kde jde o bezpečnost dětí je klíčové, abychom všichni táhli za jeden provaz a fungovali jako komunita."
S tím, jak se vysokorychlostní internet stává běžným standardem, je zde bohužel také stále více jed! inců s patologickým sexuálním zájmem o děti. Ačkoliv je ze strany poskytovatelů internetových služeb a bezpečnostních složek investováno stále více prostředků a času k detekci a odstranění materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí, INHOPE registruje neustálý vzestupný trend ve výskytu těchto materiálů. Horké linky sdružované v INHOPE nabízejí veřejnosti možnost anonymně nahlásit obsah, který se jeví jako závadový nebo nezákonný. V České republice je možno tento obsah nahlásit na http://www.horkalinka.cz/.
V roce 2013:
- Počet členů sítě INHOPE dosáhl 49 horkých linek ve 43 zemích po celém světě. Všechny se zasazují o odstraňování závadového a ilegálního obsahu, zejména materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí, z prostředí internetu.
- 170 analytiků členských horkých linek zpracovalo 1 210 893 hlášení nelegálního obsahu.
- 54 969 hlášení bylo vyhodnoceno jako unikátní URL obsahující materiály zachycující sexuální zneužívání dětí.
- 81 % dě! tských obětí byly dívky.
- 10 % dětských obětí byla nemluvňata.
V rámci Evropy bylo 97 % závadového obsahu předáno policejním složkám během jednoho dne, 93 % bylo do týdne odstraněno z internetu. Průměrná doba od nahlášení na linku k odstranění z internetu byla tři dny.
Více informací z aktuálních statistik a infografik organizace INHOPE naleznete zde.
Zdroj: INHOPE
O Národním centru bezpečnějšího internetu
Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, založené v roce 2006 jako Online Safety Institute. V lednu 2011 bylo sdružení přejmenováno na Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI). Jeho cílem je přispívat k bezpečnějšímu užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, k osvojování etických norem v online komunikaci a napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním. Sdružení je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a spolupracuje s mezinárodní sítí horkých linek INHOPE. Více z! de: www.saferinternet.cz.
0 komentářů:
Okomentovat