Petr Němec: Naprogramujte si aplikaci pro mobilní telefon – první zkušenosti

čtvrtek 10. dubna 2014 ·

Článek popisuje praktické zkušenosti autora s nasazením volně dostupného nástroje MIT App Inventor ve výuce IKT na střední škole a předkládá odkazy na použité materiály.

V předchozím článku s názvem Naprogramujte si aplikaci pro mobilní telefon jsem vám představil online aplikaci App Inventor vyvinutou na MIT, kterou lze dle mého názoru začlenit do výuky programování na střední škole. Tato aplikace mne zaujala, neboť řeší problematiku programování moderním způsobem – má jednoduchou syntaxi v podobě připravených tzv. bloků, je orientována na mobilní zařízení, je dostupná přes webový prohlížeč, integruje moderní technologie jako např. QR kódy. V závěru článku jsem uvedl, že jakmile budu mít zkušenost s použitím tohoto nástroje přímo ve výuce, podělím se o ni s vámi. Ten čas právě nadešel.

Přípravné práce

Abych mohl nástroj využít ve výuce IKT, bylo nutné na učebně nainstalovat podporu pro softwarový emulátor mobilního telefonu, a tím zajistit všem žákům (i těm, kteří nevlastní mobil s OS Android) možnost v reálném čase testovat a ladit právě programovanou aplikaci. Současně jsem si připravil online kurz v systému Moodle na téma Algoritmizace a programování, jehož součástí byla výkladová část doplněná o videa a návody, dále pak cvičení, domácí úkoly, testy, autoevaluační dotazník. V první části kurzu jsem se věnoval výuce algoritmizace, kde hlavní náplní byly konkrétní příklady řešení jednoduchých, převážně matematických úloh (např. součet, podíl dvou čísel, maximum ze tří čísel, řešení kvadratická rovnice atd.). Druhou částí pak bylo již samotné programování. Zde jsme k již hotovým algoritmům programovali aplikace v prostředí MIT App Inventoru.

Cílová skupina žáků

Tematická oblast Algoritmizace a programování je na škole, kde učím (obchodní akademie), zařazena ve 4. ročníku oboru ekonomické lyceum. Výuka probíhá ve dvouhodinových lekcích jedenkrát týdně. Žáci jsou již vyspělejší, rychleji chápou jednotlivé programovací techniky, na druhou stranu ve spoustě případů, kdy mladší žáci naleznou triviální řešení, oni hledají řešení zbytečně složitá.

Začínáme

V okamžiku, kdy žáci chápali pojem algoritmus a byli schopni vytvořit vývojový diagram k jednoduchému matematickému algoritmu, jsme začali tyto algoritmy z vývojových diagramů přepisovat do podoby programu. Mým cílem bylo, aby si z každé hodiny žáci odnesli ve svém mobilním telefonu hotovou aplikaci. Jako první jsem zvolil aplikaci, které zadáme své jméno, a ona nás po kliknutí na tlačítko pozdraví. S vývojovým prostředím žáci větší problémy neměli (i když je v angličtině), první problémy se vyskytly, když se měli přihlásit do aplikace pomocí účtu Google – někteří si nepamatovali heslo, jiní účet neměli. Další problémy se vyskytly v okamžiku, kdy měli žáci ukázat, že znají a umí pracovat se svým mobilním telefonem. Někteří neměli nainstalovanou čtečku QR kódů, jiní zase nevěděli, jak v zařízení povolit instalaci aplikace, nebo kam se do zařízení stahují soubory. Částečně jsem s touto situací počítal, takže jsem si do této první hodiny naplánoval jen uvedenou jednoduchou aplikaci. Výsledkem bylo, že žáci opravdu odcházeli z hodiny s aplikací v mobilu a, jak plyne ze získané zpětné vazby, tato forma programování je zaujala, navíc je i bavila.

Vlastní výuka

Další hodiny probíhaly obdobným způsobem. Vždy jsem si připravil vzorovou aplikaci, kterou jsem žákům na začátku hodiny ukázal v mém mobilním telefonu a motivoval je k cíli odnést si obdobnou aplikaci na konci hodiny ve svém mobilu domů. S každým dalším úkolem jsem zvyšoval složitost a náročnost aplikací. Postupně jsme naprogramovali aplikace s názvy: součet dvou čísel, podíl dvou čísel, součet tří čísel, průměr tří čísel, maximum ze dvou čísel, minimum ze tří čísel, kvadratická rovnice.

U každé takto naprogramované aplikace jsem žákům položil nějakou otázku, jejímž cílem bylo doplnit již hotovou aplikaci o nějaký nový prvek. Jako příklad uvedu třeba otázky: Co byste říkali tomu, kdyby navíc při stisku tlačítka s názvem OK mobil ještě zavibroval? Líbilo by se vám, kdyby se po stisku tlačítka s názvem OK zobrazilo nové tlačítko s názvem RESET, které bude sloužit k vymazání zadaných údajů? Žákům se tyto otázky líbily, ihned je zajímalo, jak danou situaci řešit.

Na konci hodiny jsem k danému úkolu žákům zpřístupnil řešení v online systému Moodle, kde měli žáci k dispozici teorii, hotovou aplikaci ke stažení a ukázku, jak má vypadat obrazovka mobilu (jaké komponenty obsahuje) a jak vypadá vlastní programový kód. Uvedu to na následujícím příkladu:


Dále měli žáci zpřístupněno zadání domácího úkolu, který řešil obdobný problém, jako jsme řešili v hodině. Žáci vypracovaný úkol vložili do systému Moodle, nebo přinesli na další hodinu přímo v mobilu. Někteří šli nad úroveň zadání a přinesli opravdu zajímavá řešení.

Máte-li zájem vyzkoušet některou z hotových aplikací, můžete si ji z následujících odkazů stáhnout a nainstalovat do mobilu: Pozdrav, Součet dvou čísel, Podíl dvou čísel, Kvadratická rovnice.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.