Z článku Rebeccy J. Rosen v reporti.net/TheAtlantic.com vybíráme:
Paul Heald během své přednášky na University od Canterbury 16.března vysvětloval, jak ke grafu přišel a co ukazuje:
„Myslím, že toto jsou velmi vzrušující předběžná data. Přiměl jsem jednoho ze svých studentů, aby napsal program, který prohledá Amazon.com a vytáhne 2500 náhodných knih z oblasti beletrie. Nálezy jsou naprosto fascinující.
Rozdělili jsme údaje po desetiletích. Bylo možné očekávat, že když projedeme Amazonem, vezmeme pouze nové knihy, navíc pouze knihy prodávané Amozonem (nejsou tam tedy započítány knihy z druhé ruky ani knihy prodávané spolupracovníky Amazonu, jsou to pouze knihy ze skladů Amazonu), že samozřejmě nejvíce z nich bude z posledního desetiletí 2000-2010. To je očekávatelné: jsou nové, populárnější. Počty rychle padají pro léta 90., 80., 70., 60. až 30. Zde je ale bod, kdy začínají knihy spadat do veřejné domény. Najednou čísla strmě stoupají. Amazon nyní prodává v podstatě stejně nových knih z prvního i z druhého desetiletí 20.století, jako z prvního desetiletí tohoto století. Půjdeme-li až do 50. let devatenáctého století, zjistíme, že nových knih z této doby je na Amazonu dvakrát více, než z 50. let století dvacátého. Takže toto jaksi potvrzuje domněnku, že veřejné doména má jakýsi pozitivní efekt.“
1 komentářů:
Domněnka je zcela scestná; může jít i o záměrnou demagogii.
Zmíněná čísla nevypovídají o ničem jiném, než o tom, že knihy, na které se 70 let po smrti autora nevztahují majetková autorská práva (tj. je lze vydat bez souhlasu autora), může - jak v papírové, tak zejména v elektronické podobě - celkem jednoduše vydat každý, koho to napadne a kdo se, většinou mylně, domnívá, že na tom zbohatne.
To, že je na Amazonu nabízeno více titulů takovýchto knih (i každé vydání téhož díla jiným nakladatelem je samozřejmě odlišnou položkou zboží), nevypovídá nic o tom podstatném - jak moc ty knihy někdo kupuje či jak moc je někdo čte...
Okomentovat